Generalsta Generalsta

GeneralstaNe İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Ara

Ana sayfa » Cilt - Deri » Vücut Çatlakları Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Vücut Çatlakları Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Vücut Çatlakları Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

İnsanlar yaşamın her anında pürüzsüz ve kusursuz bir tenin hayalini kurmuştur. Bu kusursuz ten ve vücut için ellerinden geleni yaparlar ki bunu yapmak doğru bir tercihtir çünkü her insan güzel olmak için uğraş vermelidir. Fakat bu pürüzsüz ve kusursuz olma yolunda yolumuza çıkan engellerden birisi de vücut çatlaklarıdır. Vücutta oluşan çatlaklar insanların korkulu rüyalarından birisi olmuştur. Vücut Çatlakları, derinin olması gerekenden fazla gerilemesiyle oluşur. Derinin altındaki bazı maddelerin gerilemesiyle oluşan çatlaklar vücuda zarar verir. Kadınlarda daha çok konusu olan deri çatlakları erkeklerde de görülür.
Derideki çatlakların en çok görüldüğü bölgeler arasında şunlar vardır; omuz, kol, karın, kalça, basen, sırt ve bunun gibi bölümler.

Vücut Çatlakları Neden Olur?

Derideki çatlakların görülmesinin birçok sebebi vardır;

 • Bu sebeplerden birisi ergenliktir. Ergenlikte deri çatlaklarının görülmesinin esas sebebi değişimdir. Ergenlik döneminde insanlar çok fazla gelişim içerisinde olduğu için deride çatlaklar görülebilir.
 • Bir diğer çatlak oluşumu sebebi fazla kas çalışmaktır. Kas çalışırken cildinizi gerektiğinden fazla gererseniz vücudunuzda çatlak oluşturma riskini çok arttırırsınız ve genelde vücut geliştirenlerin çoğunun vücudunda çatlaklar mevcuttur.
 • Deri çatlaklarının kadınlarda görülen en büyük nedenlerinden biri fazla kilo alımıdır. Fazla kilo alımı durumunda vücudun fazla gerilmesiyle vücudunuzda çatlaklar oluşacaktır.
 • Bunların dışında hamilelikte çatlaklara sebebiyet veren bir durumdur.
 • Ani kilo verme ise özellikle bacakların üst bölümünde çatlak oluşmasını sağlar. Bu yüzden bir anda kilo vermek o kadar sağlıklı değildir. Düzenli bir şekilde kilo vermek her zaman daha iyidir.
 • Son olarak da genetik faktörleri göz önünde bulundurmak gerekir.

Vücut Çatlakları Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?-2

Vücut Çatlaklarına Ne İyi Gelir?

Vücutta oluşan çatlaklara doğal çözümlere göz atmak gerkirse, size önereceğimiz başlıca yöntemler şunlardır;

 • Badem yağı ile masaj yapmak, özellikle hamilelik çatlaklarına içeriğindeki E vitamini nedeniyle çok iyi gelecektir.
 • Zeytinyağı ile masaj yapmak,
 • Lavanta ve Papatya yağını karıştırarak elde edeceğimiz karışım iyi sonuçlar verecektir. 7 şer damla yeterli olacaktır.
 • Aloe vera çatlaklara karşı etkili olacaktır.
 • Son olarak da üzüm çekirdeği yağı antioksidan ve nemlendirici özelliği sayesinde iyi gelecektir.

Vücut Çatlakları Nasıl Geçer?

Vücudumuzda oluşan çatlakların birçok tedavisi bulunmaktadır. Tabi bu tedavilerin çoğu her zaman kesin sonuç vermez. Çoğu tedavi yöntemi çatlakları azaltıcı ve neredeyse yok denecek kadar az duruma getirmede etkilidir. Bu tedavilerden ilki nemlendirme yöntemidir. Cildi nemlendirmek çatlakların kapanmasına karşı iyi bir yoldur. İkinci yol ise beslenmeye dikkat etmektir. Eğer beslenmenize dikkat ederseniz vücudunuzda çatlak oluşumunu büyük ölçüde azaltabilirsiniz. Bir diğer yöntem ise A vitamini gibi dışardan alınan maddelere başvurmak. A vitamininin yanında tretinoin de etkili bir yoldur. Ayrıca lazer uygulamaları da vücudunuzdaki çatlakları giderici yönde etki yaratır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir