Generalsta Generalsta

GeneralstaNe İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Ara

Ana sayfa » Cilt - Deri » Vajina Kaşıntısı Neden Olur? Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Vajina Kaşıntısı Neden Olur? Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Vajina Kaşıntısı Neden Olur? Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Vajina kaşıntısı, vajina bölgemizi ele geçirip bize kendimizi huzursuz hissettiren bir problemdir. Çok büyük bir olasılıkla vajinal mantar hastalığının varlığına işaret eder.  Bu mantar çeşidinin tıp dilindeki adı da “Candida Albicans”tır. Vajinada kaşıntı oluşumuna neden olan en önemli sebepler kullanılan antibiyotik, doğum kontrol hapı gibi maddelerin yararlı bakterileri yok ederek zararlı olanların üremesi için uygun ortam sağlamasıdır. Yani kaşıntının nedeni büyük ihtimalle vajinal mantara sebep olan bakterilerdir. Vücudun bağışıklık sisteminde hafif zayıflamalar olduğu zamanlarda bu zararlı bakteriler harekete geçer ve vajina bölgesini ele geçirir. Mantar enfeksiyonunun oluşma sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz; antibiyotik kullanımı, doğum kontrol hapları, yanlış beslenme, stres, dar kıyafetler giymek, menopoz dönemi, cinsel ilişki, zayıflayan bağışıklık sistemi ve kişisel bakım ürünleri.

Vajinada Kaşıntı Neden Olur?

İlk olarak antibiyotik kullanımında başlayalım. Düzenli olarak antibiyotik kullanıyorsanız ya da 1 şişe antibiyotiği bitirmenin üstünden az zaman geçtiyse vajinal mantara yakalanma olasılığınız gerçekten yüksek demektir. Dikkat etmelisiniz. Kesin bir şey söz konusu diyemiyoruz ama yüksek ihtimalli şeylerden bahsediyoruz. Doğum kontrol haplarından bahsetmek gerekirse; özellikle ilk kez bu hastalık ile karşı karşıya iseniz uzman bir doktor kontrolünden geçmenizi tavsiye ederim. Eğer kullandığın herhangi bir doğum kontrol hapı varsa doktor tavsiyesiyle doğum kontrol hapını değiştirmeyi düşünmelisiniz. Yanlış bir beslenme tarzı  da vücudumuzun bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve bakterilerin üremesi için uygun bir ortam oluşmasına sebep olur. Yüksek oranda karbonhidrat, yağ, şeker tüketimi bizi hastalığın kollarına doğru götürür.

Stres de vajina kaşıntısı konusunda ciddi bir yere sahiptir. Önemsiz gibi görünüyor olsa da aslında birçok hastalığın temelinde stres vardır. Stres vücut dengesini ciddi bir şekilde bozar. Bu da bağışıklık sistemini zayıflatıp vajinal mantarın oluşmasına sebep olur. Hiç aklınıza gelmeyecek sebepler de vajina kaşıntısına yol açabilir. Örnek olarak dar kıyafetler giymek. Daha çekici görünmek için üzerinize yapışan dar kotlar giydiğinizin farkındayım fakat bu tarz dar kıyafetler vajina bölgesinin terleyerek bakterilerin üremesine uygun bir ortam sağlar. Naylon iç çamaşırları da vajinal bölgenin terleyerek bakteri üremesine tetikleyen uygun bir ortam oluşmasına sebep olur. Naylon yerine pamuklu iç çamaşırlarını daha çok tercih etmeliyiz. Aynı zamanda ıslak mayolar da mantar oluşumunu tetikler.

Menapoz dönemi mantar enfeksiyonu ve vajina kaşıntısına yol açan bir diğer sebeptir. Burada da etkili olan faktör ortaya çıkan hormonal değişikliklerdir. Vücut senkronunun bozulması mantarı tetikler. Cinsel ilişki ve sperm ile temas da vajina kaşıntısına yol açmaktadır. Vajina oldukça asidik bir ortamdır. Spermlerin vajinayla uzun süre temas halinde olması ile birlikte pH dengesi bozulur ve vajinanın yapısı dengesiz bir hal alır. Vajina kaşıntısını oluşturan diğer sebeplerden biri zayıflamış bağışıklık sistemidir. Bağışıklık sistemi vücudun savunma aracıdır. Bu savunma aracı zayıflarsa vücudunuz bakterilere karşı savunmasız kalır. Ve son olarak kişisel bakım ürünlerinden bahsedebiliriz. Kokulu ped, tampon gibi maddelerin kullanılması bu materyallerdeki kimyasalların vajinanın dengesini bozmasına neden olur. Sık sık vajinal duş yapılması da hastalığı tetikler. Çünkü vajina kendi kendini temizleyebilen bir organdır. Vajina içinde sürekli temizlik yapılırsa bir süre sonra pH dengeleri bozulmaya başlar.

Vajina Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Vajina kaşıntsını geçirmek için bazı tedavi yöntemleri bulunuyor.

  • Bunlardan ilki borik asittir. Bir miktar borik asit ve su karıştırılır. Bu karışım bir pamuk yardımı ile tampon şeklinde kaşıntı olan bölgelere uygulanır. İki dakika kadar bekledikten sonra bol su ile durulanır. Bu uygulama her gün düzenli bir şekilde yapılabilir.
  • Bal ikinci tedavi yöntemi olarak gösterilebilir. Bir bardak ılık su ile bir miktar bal karıştırılır. Bu karışım her gün düzenli bir şekilde tüketilir. Günde 2 ya da 3 defa tüketilmesi yeterlidir.
  • Bir başka çare kızılcık suyu olabilir. Gün içinde birkaç barınak kızılcık suyu tüketilebilir.
  • Kefir içmek de vajina kaşıntısına faydalı olur. Her gün iki bardak kadar kefir tüketimi tedavi için yeterlidir.
  • Ayrıca yoğurtta bu aşamada kullanılabilir. Bir miktar şekersiz yoğurt bölgeye uygulanır ve yaklaşık 10 dakika ciltte bekletildikten sonra suyla durulanır.
  • Tuzlu su da işe yarar bir çaredir. Bir bardak ılık suyun içerisine tuzlu su ilave edilip rahatsız olduğunuz böylece uygulanır. Bir süre ciltte bekletildikten sonra su ile durulanır.
  • Elma sirkesi de vajina kaşıntısını durdurabilecek çözümlerden biridir. Bir miktar elma sirkesi ile bal karıştırılır ve bölgeye günde iki kez olmak üzere uygulanır.
  • Ve son olarak neem ağacı yaprakları kullanılabilir. Bir litre suyun içine bir miktar neem yaprağı koyarak suyu kaynatın. Sonra suyunu süzün. Yapraklar soğuduktan sonra ezip hamur kıvamına getirin. Elde ettiğiniz hamuru bölgeye uygulayın ve bir süre beklettikten sonra suyla durulayın.

Vajina Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Eğer kaşıntı ile birlikte pelvik veya alt karın ağrısı, ateşlenme, vajina ya da vulva kabarcıkları, idrarda yanma, alışılmadık vajinal kanama, şişme veya akıntı, açıklanamayan kilo kaybı, çok idrara gitme, yorgunluk, halsizlik gibi şikayetleriniz de varsa mutlaka en kısa zamanda doktora gitmelisiniz. Yoksa ciddi sorunlar doğabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir