Generalsta Generalsta

GeneralstaNe İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Ara

Ana sayfa » Cilt - Deri » Tırnak İzi Nasıl Geçer?

Tırnak İzi Nasıl Geçer?

Tırnak İzi Nasıl Geçer?

Tırnak, insanda ve birçok omurgalı hayvanda parmak uçlarının dış bölümünü örten boynuzsu tabakaya verilen addır. Bu tırnaklar sertleşmiş bir protein olan keratinden oluşmaktadır. İnsanın önemli bir parçası olan tırnağın bir kötü yanı vücudun farklı bölgelerinde bırakabildiği izlerdir. Bu izler görünüşü bozması açısından insanın sinirini bozar. Tırnak izlerini oluşturan farklı nedenler olabilir ve hatta insanlar bu izleri genelde ilk oluştuğu anda fark etmez ve daha sonra aynada kendini bakınca görür. Tırnak izlerinin korkulacak bir yanı yoktur ve geçicidir.

Tırnak İzi Nasıl Geçer?

Çoğu zaman herhangi bir tedaviye gerek duyulmadan kendi kendine geçmektedir. Ancak yüz bölgesinde oluşan izler, insanları dış görünüş açısından rahatsız ettiği için bu izleri daha çabuk geçirebilecek yöntemler vardır.

  • Bu yöntemlerden ilki kantaron yağıdır. Bu yağ tırnak izlerinden kurtulmak için en bilindik yollardan biridir. Eczanelerden ve hatta aktarlardan da satın alınabilir. İzlerin oluştuğu vücut bölgesine sürülür ve sürülme işleminden kısa bir süre sonra deriden kaybolduğu gözlenir. Bu yağın insan cildi üzerinde ciddi bir yapıcı ve onarıcı etkisi vardır.
  • Diğer mantıklı olacak yöntem krem ve merhem kullanımıdır. Kantaron yağı her ne kadar etkili olsa da eski bir tedavi yöntemidir. Bunun yerine doktorunuza veya eczacınıza danışarak bu izleri geçirebilecek krem ya da merhemler kullanabilirsiniz. Bu yolla istediğinizi sonucu rahatlıkla alırsınız.
  • Zeytinyağı kullanımı diğer bir önemli yöntem olacaktır. Zeytinyağının cilde olan yararları her kesim tarafından uzun zamandır bilinmektedir. İzlerin bulunduğu bölgeye sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa sürülen zeytinyağının cilde hasar vermeden izleri geçirdiği gözlenecektir. Sadece sürdükten sonra yıkamadan önce cildin emmesi için bir süre beklemeniz gerekmektedir.
  • Salatalık da doğal iltihap yatıştırıcı özellik vardır ve bu tip yaralanma sonucu oluşan izlerin de geçiş süresine yardımcı olur. Salatalık dilimlere ayrılır. Dilimlenen salatalıklar buzdolabında soğutulur. Soğuduktan sonra izlerin olduğu bölgeye yarım saat konur. Düzenli bir uygulamayla etkisi göz ardı edilemez.
  • Son yöntem olarak karbonat verilebilir. Karbonat birçok cilt probleminde kullanıldığı gibi tırnak izlerini geçirmekte de kullanılabilir. Yapılması gereken tek şey karbonata maske kıvamına gelene kadar su eklemek ve izlerin üzerine sürmek ve kuruduktan sonra da soğuk su ile yıkamaktır. İşlem sonucunda izlerin geçmesi kolaylaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir