Generalsta Generalsta

GeneralstaNe İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Ara

Ana sayfa » Cilt - Deri » Sivilce Neden Olur? Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Sivilce Neden Olur? Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Sivilce Neden Olur? Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Sivilce Neden Olur?

Sivilce; cilt iltihabı olarak adlandırılmaktadır. Hemen herkeste görülebilen deri problemlerinden biridir “Sivilce”. Bu problem bazı insanlarda kabus gibidir. Genellikle hormonların düzensiz olduğu dönemlerde ve ergenlik döneminde daha sık ortaya çıkan bu problem aslında cildi koruma amacıyla oluşur. Yağlı abur-cuburların, çerezlerin, çikolataların da sivilceleri arttırdığı düşünülmektedir. Ergenlik sürecinde cildin aşırı yağlanması da bu durumu tetiklemektedir ve eğer ergenlik döneminde iseniz sivilce neredeyse kaçınılmaz bir rahatsızlıktır. Ancak başarılı bir cilt bakımı bunu ciddi seviyede düzeltebilir. Sivilce her yaşta insanda görülebilir fakat ergenlik seviyesinden sonra büyük oranda azalmaktadır.

Sivilceye Ne İyi Gelir?

Sivilceleri geçirecek mucize ve kesin bir çözüm yok ancak şansınızı bazı yollarla deneyebilirsiniz;

  • Bunlardan ilki sirke, sirkeli suyu pamuk ile sivilcelere sürün ve günde 5-6 kez tekrarlamaya özen gösterin.
  • Başka bir yöntem ise bal ve tarçını karıştırıp yapabileceğiniz bir maskedir. Maske cildinizde en az 20 dakika boyunca kalmalıdır. Tarçın da bal da anti bakteriyel özelliğe sahiptirler. Buna ek olarak balın gözenekleri kapatma gibi bir etkisi vardır.
  • Papatya maskesi de denemeye değer bitkisel yöntemlerden biridir. Bir adet papatyayı iyice ezdikten sonra yüzünüze uygulayın ve 15-20 dakika kadar bekleyin, bu cildinizin kurumasını sağlayacaktır.
  • Farklı ve garip bir yöntem olarak da diş macunu sivilcelerin bulunduğu bölgeye leblebi tanesi kadar uygulanabilir.
  • Ek olarak süt de etkili bir yöntemdir. Süt alfa hidroksi asit içerir. Bu içeriğe de akne tedavisinde oldukça önemlidir.

Sivilce Nasıl Geçer?

Bu yöntemlerin çoğunun mucize bir etkisi yoktur, zamanla ve sabırla bu yöntemleri uygulayarak çözüme ulaşılabilir. Sonuç olarak sivilce her şekilde cildinizde oluşacaktır. Onları kontrolde tutmak, iz kalmamasını sağlamak cildinize iyi bakmakla mümkün bir şeydir. Sivilcelerinize elinizi sürmeyerek ve sık bir şekilde cilt bakımlarınızı yaparak büyük oranda ilerleyebilirsiniz. Tüm bu maskelerin dışında genel olarak bol bol su tüketerek, dengeli ve sağlıklı beslenerek, nemlendirici kullanarak, yastık kılıfınızı 2-3 günde bir değiştirerek ve kişisel bir havlu kullanarak kendinizi sivilcelere karşı koruyabilirsiniz. En önemlisi ise stresten uzak durduğunuz sürece sivilcelerden kurtulduğunuzu göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir