Generalsta Generalsta

GeneralstaNe İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Ara

Ana sayfa » Boğaz » Ses Kısıklığı Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Ses Kısıklığı Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Ses Kısıklığı Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Ses kısıklığı yakın zamana kadar açıklanamayan bir rahatsızlıktı, fakat kısa zaman önce açıklanmasıyla doktorların çare bulması mümkün olan olan bir hastalıktır. Bu hastalığın nedeni aslında çok basittir.

Ses Kısıklığı Neden Olur?

Ses tellerinin gereksiz bir şekilde zorlanmasıyla oluşan esneme sesin tınısını değiştirip farklı ve kötü sesler çıkarmamızı sağlıyor. Bu olay aynı zamanda ağzımızda bir sistematik değişiklik olarak görüldüğü için ağız içindeki olayları, sistemleri ve organları olumsuz olarak etkileyebiliyor. Ağzınızda bu tahrişi hissettiğiniz anda doktora gidip bir antibiyotikle yüzde yüze varan geçirme başarısı gösterebileceğiniz gibi aynı zamanda doktora gitmezseniz bir o kadar kötüye gidebilecek bir hastalıktır.

Bütün hastalıklar kansere dönüşmeden önce bir kist olarak yer edinir. Bu kiste ortam oluşturacak en büyük hastalıklardan biri tahriştir. Bu tahrişi yaşadığımız en büyük hastalıklardan biri de bu tür boğaz hastalıklarıdır. Boğaz hastalıkları özellikle de ses kısılması bulaşıcı değildir. İnsanlarda oluşan ön yargının sebebi nefes yoluyla bulaşabileceğini düşünmesi fakat böyle bir durum söz konusu değildir.

Aynı zamanda ses kısıklığına neden olacak hastalıkları da bir özet geçmekte fayda var; reflü, hastalığa bağlı geniz akıntısı, ses teli sinir felci, larenjit, gırtlak tümörü, psikolojik sebepler, ses tellerine verilen zararlar, sigara dumanı veya fabrikadan alınan zararlar ve buna benzer durumlar,yanlış ses kullanımları ve cerrahi operasyon sonrası şok durumları. Bunun yanı sıra eğer öksürürken kan geliyorsa, gereksiz bir şişlik hissediyorsanız, yutma güçlüğü çekiyorsanız en kısa zamanda doktora gitmelisiniz.

Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir?

Eğer Ses Kısıklığı rahatsızlığınız bağırma, aşırı konuşma yada kirli hava  nedeniyle oluşmuşsa tedavi için ilaç kullanmadan ve biraz dikkat ederek geçmesi beklenir. Böyle durumlarda aşağıdaki uygulamalar iyi gelecektir:

  • Boğazınızın rahatlaması için bol miktarda su içebilirsiniz.
  • Düzenli uyku çok önemlidir. Uykusuz kaldıkça sesiniz düzelmeyecektir.
  • Sesinizi uzun süreyle ve yüksek şiddette kullanmamaya dikkat edin.
  • Mümkün olduğunca konuşmayarak sesinizi dinlendirin.
  • Kirli havası olan ortamlarda bulunmamaya çalışın.

Ses Kısıklığı Nasıl Geçer?

Bu rahatsızlıkda bitkisel tedavi yolları mevcuttur.
Örneğin;

  • İlk olarak ballı zencefil çayı çok faydalı olacaktır.
  • Ilık bir bardak sütün içine bir çay kaşığı bal ve yarım çay kaşığı karabiber ekleyin. Bu süt de sesinizi için faydalı olacaktır.
  • Bir bardak suyun içine bir adet limonun suyunu sıkın. Ardından 3 çay kaşığı bal ilave edin. İyice karıştırın ve için.
  • Turp kaynatılarak bu su ile de gargara yapılabilir. Turp suyunun da ses açıcı özelliği vardır ve ses kısıklığı için faydalıdır.

Ses kısıklığı bu durumlar haricinde başka ciddi ve önemli sorunların habercisi bir rahatsızlık olabileceği için eğer nedenini bilmiyorsanız kesinlikle doktora görünmenizde fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir