Generalsta Generalsta

GeneralstaNe İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Ara

Ana sayfa » Saç » Saçkıran Nedir? Tedavisi – Nasıl Geçer?

Saçkıran Nedir? Tedavisi – Nasıl Geçer?

Saçkıran Nedir? Tedavisi – Nasıl Geçer?

Saçkıran Nedir?

Bilimsel adı “alopesi areata” olan saçkıran, bağışıklık sisteminden kaynaklanan bir hastalıktır. Bağışıklık sistemi hastalığında, vücuttaki hücrelerin, dışarıdan gelen yabancı hücreleri yok etmesi gerekirken kendi hücrelerini düşman sayarak onları yok etmeye çalışır. Bu yok etme sonucunda ise saç köklerinden yuvarlak parçalar şeklinde saçın dökülme olayı gerçekleşir. Bu hastalığa halk arasında saçkıran denmektedir. Saçkıran hastalığının farklı tür etkileri vardır. Nadir de olsa vücuttaki tüm saç ve kılların dökülmesine sebep olabilir.

Saçkıran Neden Olur?

Saçkıran hastalığı kadın erkek ayrımı yapmaz, yani her iki cinsiyetin de başına gelebilir. Hangi yaşlarda meydana geldiğini incelerken, bu hastalığın çocuk yaşlarda başladığını görebiliriz. Saçkıran hastalığı adını her ne kadar saçtan alsa da sadece saçlarda meydana gelmeyip kirpik, kaş ve sakal bölgelerinde de meydana gelebilir. Saçkıran hastalığı herkeste meydana gelebilirken kesinliği kanıtlanmamakla birlikte ailesinde bu hastalığa sahip bireyler olduğunda bu hastalığın görülme olasılığı daha yüksektir. Bu hastalığa genetik fakat bulaşıcı değil diyebiliriz. Bu hastalığın ilk aşamalarında sizin anlamanız zordur, berbere gittiğinizde anlayabilirsiniz.

Saçkıran Nedir? Tedavisi - Nasıl Geçer?-2

Saçkıran Belirtileri

Hastalığın başında saçlar dökülmeye başlar ve dökülen bölgelerde boşluklar oluşur. Ardından o boşlukların olduğu yerden gri, beyaz saçlar çıkmaya başlar. Bu hastalığın en büyük destekçisi stres kabul edilir. Üzüntü, heyecan ve depresyon gibi nedenler stresi tetikler ve stres de bağışıklık sistemini etkileyerek bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur. Bu yüzden stresli durumların ardında saçkıran hastalığı ortaya çıkar. Bunun dışında hastalığın ortaya çıkmasında genler de sebep olur. Saçkıran hastalığında en çok merak edilen konulardan biri de dökülen saçların yeniden çıkıp çıkmayacağıdır. Bu konu kişiden kişiye değişebilmektedir fakat genellikle dökülen saçlar yeniden çıkmaktadır. Ama dökülen saçlar yeniden çıktıktan sonra bu hastalık bir daha görülmez diyemiyoruz.

Saçkıran Tedavisi – Nasıl Geçer?

Bu hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlar genelde dökülen saçların yeniden çıkmasını sağlar. Hastalığı tamamen ortadan kaldırmak veya engellemek şu an için mümkün değildir. Bu bir hastalık olduğu için saçlarınızın dökülmesinden utanıp, canınızı sıkmayın. Ama çok fazla kafaya takarsanız da peruk gibi aksesuarlarla bu sıkıntıyı gizleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir