Generalsta Generalsta

GeneralstaNe İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Ara

Ana sayfa » İltihap » Orta Kulak İltihabı Belirtileri, Tedavisi, Nasıl Geçer?

Orta Kulak İltihabı Belirtileri, Tedavisi, Nasıl Geçer?

Orta Kulak İltihabı Belirtileri, Tedavisi, Nasıl Geçer?

Orta kulak iltihabı diye bilinen rahatsızlık, burunda ve genizde oluşan iltihapların birleşerek östaki borusu yoluyla kulağa ulaşmasına denir. Bu iltihap genellikle sinüzit, nezle, grip ve ateşli hastalık geçiren kişilerde hastalık sonrasında ortaya çıkar. Okul öncesi çocukların orta kulak enfeksiyonuna yakalanma riski yetişkinlere göre çok daha fazladır.

Orta Kulak İltihabı Belirtileri

Belirtilere gelecek olursak, en belirgin belirti kulakta oluşan ağrıdır. Dayanılmaz bir ağrı olup, hasta kulakta çınlama hisseder. Bebeklerde de görülen bu ağrı uykudan uyandıracak ve vücut ısısını arttıracak kadar şiddetli olabilir. İltihap kendini belli etmek için yüksek ateş akabinde de bulantı ve ishal yapabilir. Diğer belirtiler ise, kulakta dolgunluk, kulak akıntısı ve işitme sorunudur. Çoğu orta kulak iltihabının belirtileri iki ya da üç gün içerisinde yatışır ve hastalık kendi kendine geçer.

Orta Kulak İltihabı Belirtileri, Tedavisi, Nasıl Geçer?-2

Orta Kulak İltihabı Tedavisi

Yırtılan kulak zarı birkaç hafta içerisinde kendini tamamen yenileyecektir. Evde uygulanan tedaviler ağrı kesicilerle birlikte çoğu orta kulak iltihabının iyileşmesi için yeterli olmaktadır. Sıcak havlu veya siyah su ile kulağa yapılan baskı ağrıyı hafifletir. Tedavi süresinde kulağı kuru tutmak çok önemlidir. Bu süre zarfında E vitamini ve çinko kullanımı tedaviyi hızlandıracaktır.

Kullanılan bitkisel yöntemler de işe yaramaktadır. Örneğin:

  • Sarımsak doğal bir anti bakteriyeldir. Ayni zamanda ağrı kesici etkisi de bilinmektedir.
  • Fesleğen,
  • Zeytinyağı,
  • Soğan,
  • Elma sirkesi,
  • Çay ağacı yağı kullanılabilir.

Orta Kulak İltihabı Nasıl Geçer?

Bakteri kaynaklı orta kulak iltihabı vakalarında antibiyotikler kullanılarak bakteriler öldürülür. Virüs kaynaklı olanlarda kullanılan ilaçlar belirtileri yatıştırmaya yöneliktir. Hasta antibiyotik kullandıktan sonra iltihap kurumamış olursa cerrahi müdahale ile iltihap akıtılır. Ama bu yöntem en son yapılmalıdır. Operasyon esnasında kulak zarına küçük tüpler yerleştirilir. Bu sayede orta kulakta biriken sıvı daha kolay akar, orta kulak daha iyi havalanır. Tüpler kendiliğinden düşecektir. Orta kulak iltihabından korunmak için yapılacak bir kaç şey var. Bebeklere en az 6 ay anne sütü verilmesinin orta kulak iltihabı sıklığını azalttığı görülmüştür. Biberonla beslenen bebeklerde beslenme sırasında başı dik tutmak gereklidir. Çocukları sigara dumanından korumak da sıklığı azaltacaktır. Mümkün olduğunca kalabalık ortamlarda bulunmamak gerekir. Aşılarını zamanında ve tam olarak yaptırmak da çocuğunuzu enfeksiyonlardan önemli ölçüde koruyacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir