Generalsta Generalsta

GeneralstaNe İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Ara

Ana sayfa » Nasıl Geçer? » Nezle Nedir? Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Nezle Nedir? Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Nezle Nedir? Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Nezle Nedir? : Nezle yaz, kış fark etmeden başımıza gelen, her yaş grubunda görülebilen, griple en çok karıştırılan hastalıktır. Gribe göre nezle daha hafif bir rahatsızlıktır. Gribin oluşumu bir bakteriye bağlı olabilir. Nezle ise sık görülen bir mevsimsel problemdir. En sık görüldüğü zamanlar ani sıcaklık değişimleri ve mevsim geçişleridir.

Nezle Belirtileri Nelerdir?

Burun tıkanması ve zaman zaman ateş yükselmesi görülür. Çocuklar nezleye yetişkinlere göre daha fazla hassastır. Bir çocuk yılda 4-5 kez nezle olabilmektedir.

Nezle Nedir? Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir? - 1

Nezle Nasıl Geçer?

Nezle olduysanız muhtemelen yemek yemek istemeyeceksiniz. Hafif bir ateş, boğazınızda kaşınma, hapşuruk gibi belirtiler görülebilir. İlk olarak dinlenmeli, dirençsiz vücudunuzu daha fazla yormamalısınız ancak kendinizi yatağa hapsetmenize de gerek yoktur.

Nezle Nedir? Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir? - 2

Nezle Ne iyi gelir?

  • Bol bol meyve tüketmek,
  • C vitamini almak,
  • yeterli miktarda su içmek işinize yarayacaktır.
  • Papatya çayı, ıhlamur, adaçayı, kuşburnu ve yeşil çay nezleye iyi geldiği bilinen sıvılardır.
  • Burnunuzu açmak içinse burun açıcı spreylerden kullanabilirsiniz.

Nezle olduğunuz süre boyunca ellerinizi anti-bakteriyel sabunlarla sık sık yıkamanız iyi olacaktır. Ayrıca hapşuracakken ağzınızı elinizle kapatmamanız mikropların elinizde kalmaması açısından iyidir. Bunu yaparken tek kullanımlık peçeteler kullandığınıza emin olun ve hapşuruktan sonra elinizi yıkayın. Tüm bunları uyguladığınız takdirde nezleniz ilerlemeden yok olacaktır.

Nezle Nedir? Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir? - 3

Nezle Tedavisi

Nezle bulaşıcı bir hastalık olduğundan çevrenizdekilerle fazla temas etmemeniz gerekir. 10 günden uzun süre nezle, başka hastalıklara yol açabilir. Bu sebeple böyle bir durumunuz varsa doktora gitmeniz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir