Generalsta Generalsta

GeneralstaNe İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Ara

Ana sayfa » Nasıl Geçer? » Nefes Darlığına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Nefes Darlığına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Nefes Darlığına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Nefes darlığı, akciğerlerin oksijeni teneffüs ederken zorlanması hissidir. Nefes darlığı, astım dışında tek başına bir hastalık sayılamazken, ciddi hastalıkların başlangıcı olarak görülür. Bu ciddi hastalıklar; akciğer kanseri, kalp yetmezliği, bronşit, aşırı kilo ve kansızlık olabilir. Ancak bu problem bir spor aktivitesi sonrasında görülür ise bu normaldir. Örnek olarak bir futbol veya basketbol maçından çıkan birinin bunu yaşaması geçici ve doğaldır. Nefes darlığının ortaya çıkabileceği bir başka durum ise soğuğa maruz kalmaktır.

Nefes Darlığına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? - 1

Nefes Darlığı Neden Olur?

Nefes darlığı çeken kişilerin büyük bir kısmı sigara kullanmaktadır. Sigarayı bırakmak bu sorundan uzaklaşırken atacağınız ilk adımdır. Ayrıca panik atak, ani ve yoğun sinir de bu sorunu yaratabilir, bu sebeple stresi hayatınızdan çıkarmanız gerekmektedir. Daha önce söylediğimiz gibi astım tek başına bir nefes darlığı problemidir. Astım hastaları tedavi olmaz ya da ilaç kullanmazlarsa bu nefes darlığı yaşarlar. Aşırı kiloluların bu hastalığı yenmek için kilo vermekten başka şansı yoktur. Bazı nefes darlığı çeşitlerinde bitkisel yöntemler işe yarayabilir, bunları denemekte fayda var.

Nefes Darlığına Ne İyi Gelir?

  • Zencefil çayı, ada çayı ve nane çayı ciddi antiseptikler olduğundan doğal yollarla çözülebilecek nefes darlıklarını dindirebilirler.
  • Diğer yöntemlerden biri ise sıcak sudur. Sıcak su göğsü ve boğazları yumuşatıp, nefes alma güçlüğüne karşı savaşır.
  • Astım nedenli nefes darlığına kafeinsiz koyu bir kahve de iyi gelebilir.
  • Nefes darlığına iyi gelen yağlara ise okaliptüs yağını örnek verebiliriz. Bu yağı buhar uygulaması yaparak kullanmak mümkündür. Buhar uygulaması yapılan sıcak suyun içine birkaç damla okaliptüs yağı damlatılarak, bu buhar teneffüs edilir.
  • Fiziksel konumunuz ile de nefes darlığını azaltabilirsiniz. Örneğin koltukta dik oturarak ya da yatarken çift yastık kullanarak.

Nefes Darlığına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? - 2

Nefes Darlığı Nasıl Geçer?

Yukarıda saydığımız bu bitkisel ve fiziksel yöntemler nefes darlığını dindirmeye yöneliktir. Nefes darlığını tamamen geçirmesi zordur. Eğer sakin bir dinlenme halinde nefes darlığı yaşıyorsanız büyük bir hastalığınız olabilir. Bu yüzden acilen uzman bir doktora muayene olmanızda fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nefes Darlığına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? konulu içerik için Soru & Yorum & Önerileriniz