Generalsta Generalsta

GeneralstaNe İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Ara

Ana sayfa » Cilt - Deri » Morluk Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Morluk Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Morluk Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Hematom” yani çarpma ve darbe sonucu oluşan morluklar bir dönem hepimize sorun olmuştur. Morluğun oluşma sebebi darbe esnasında kılcal damarların kopmuş olmasıdır. Bunun neticesinde şişlik, morluk, kızarma ve ağrı görülebilir. Deri altında bir kanama yoksa şişme iner, kanama varsa şişme devam eder. Bu süreç beş ya da on dakika kadar sürüp, sonrasında şişme durur.

Morluğa Ne İyi Gelir?

Çarpmanın ardından ilk yapılacak şey; morluğun üzerine buz ile soğuk kompres yapılmasıdır. Bölgeyi soğutmak çok iyi gelecektir. Bu şekilde hem şişmeyi hem de ağrıyı engelleyebilirsiniz. Ancak buzu vücudunuzda 20 dakikadan fazla tutmamanızı tavsiye ederiz. Ek olarak darbeden sonra görülen kırmızılık zamanla morluğa dönüşür. Bir süre sonra ise yerini sarımtırak yeşilimsi bir renge bırakır.

Morluk Nasıl Geçer

Morluğu durdurmak ya da yok etmek için yapılacak ilk şey buz demiştik. Ancak morluk geçene kadar aralıklı olarak buz uygulamasını yapabilirsiniz. Morluğun üzerindeki ölü deriyi hafif bir şekilde kazıyabilirsiniz ancak sert darbelerden kaçınmanız gerekir. Bunu yaparken deriyi tahriş etmemek için zorlamamanız mantıklı olacaktır. Bitkisel bir yöntem olarak da; siyah zeytinin çekirdeğini çıkarıp ezin ve elde ettiğiniz ezmeyi morluk bulunan yere sarın. Bu da morluğunuzu dindirecektir. Biberiye yağı da morluklara çok iyi gelen bitkisel bir çözümdür. Yaklaşık 2 saat içinde kendisini gösterir.
Eczanelerde bulabileceğiniz merhem ve kremler de morluğa iyi gelecektir. Morluk normal şartlarda 5 ila 7 gün arasında geçecektir. Bazı durumlarda bu uzayabilir. Bu sorunda hemen bir doktora gitmenize gerek yoktur fakat morluklar normalden uzun sürüyor ise doktora görünmenizde fayda olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir