Generalsta Generalsta

GeneralstaNe İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Ara

Ana sayfa » Cilt - Deri » Morarma Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Morarma Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Morarma Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Morarma nedir? Vücudumuzda çeşitli darbeler sonrasında kılcal damarlarımız çatlar ve akan kan doku aralıklarında birikir. Bu da darbe alan bölgede morarmaya sebep olur. Bu morarmaların bilimsel adı hematomdur. Hematom oluşumu sonucunda kızarıklık, şişlik ve ağrı görülebilir. Kanama durana kadar şişlik devam eder ve durduktan sonra da bölgede iyileşme sürecinde zamanla önce kırmızı sonra mor daha sonra yeşilimsi sarımsı bir renk meydana gelir.

Morarma Nasıl Geçer?

İyileşme süreci kişiye bağlı olarak 1-3 hafta aralığında gerçekleşir. Önce kanama durur sonra ağrı kesilir ve bölgede biriken kan vücut tarafından emilirken şişlik de iner. Bazı durumlarda, örneğin; tırnaklar arasında hematom oluşmuşsa cerrahi müdahale ile boşaltılması gerekebilir. Bu durumda ağrı azalır ve iyileşme süreci hızlanır.

Morarmaya Ne İyi Gelir?

Buz tedavisi morarma durumunda 1 numaralı tedavi yöntemidir. Yeni oluşmuş bir hematomda buz tedavisi olabildiğince çabuk uygulanmalıdır. Yerel bölgede uygulanan bu soğuk tedavi çeşidi damarların daralmasına sebep olarak daha az kan birikmesini ve hematomun büyümemesini sağlar. Soğuğun verdiği uyuşukluk hissiyle de ağrı daha az seviyede hissedilir.

Eczanelerden temin edebileceğiniz birçok morluk kremi vardır. Lasonil de sık kullanılan morluk kremlerinden biridir. Bunun yanında Auriderm-XO ve Arnica da bu kremlerden bazılarıdır. İlaç ve buz tedavisinin yanında bilinen bazı alternatif tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Yumuşak bir diş fırçası ile moraran bölgeye nazikçe yapılan masaj hareketleri ile biriken kanın vücut tarafından daha kısa sürede emilmesi sağlanabilir.
Soğuk kaşıkla bastırmak da buz ile neredeyse aynı mantıkta bir tedavi yöntemidir ve sıkça kullanılır ama bu soğuk tedavilerde dikkat edilmesi gereken şey buzun direk olarak uzun bir süre deriye temas etmemesi ve çok bastırılmadan uygulanmasıdır aksi takdirde farklı cilt problemleri meydana gelebilir. Geleneksel yöntemlere gelirsek en yaygın kullanılan tedavi şekli çiğ etin dövülerek moraran bölgeye temas ettirilmesidir ve bu yöntem ezilmelerde şişlik olan durumlarda da kullanılır. Daha hafif olan durumlarda ıslatılmış ekmeğin de yine moraran bölgede bekletilmesi işe yarayabiliyor. Morlukların iyileşmesi zeytin yaprağı ve zeytinyağı bekletilmesinden bal kekik karışımlarına, maydanoz çayının bir bez yardımıyla sürülmesinden aloe vera özüyle masaj yapılmasına kadar geniş bitkisel yollarla da sağlanabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir