Generalsta Generalsta

GeneralstaNe İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Ara

Ana sayfa » El - Ayak » Kol Ağrısı Nasıl Geçer? Kol Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kol Ağrısı Nasıl Geçer? Kol Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kol Ağrısı Nasıl Geçer? Kol Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kol ağrısı bileklerinizden omuz bölgenize kadar olan kısımda meydana gelen ağrı türüdür. Kol ağrısı her yaştan ve her cinsiyetten insanın başına gelebilecek bir rahatsızlıktır.

Kol Ağrısı Neden Olur?

Kol ağrıları genelde bir kaza, çarpma, düşme, ters hareket ve incitme sonucu meydana gelir. Fakat bu nedenlerin dışında çok fazla başka nedenleri de olabilir. Kol ağrısı basit bir ağrı olabileceği gibi, çok acil müdahale edilmesi gereken önemli hastalıkların da habercisi olabilir. Kol ağrısının nedenlerine bakarsak; kolunuzu gün içinde zorladığınızı, gereğinden fazla ağır kaldırdığınızı ve ters hareket yaptığınızı düşünüyorsanız yüksek ihtimalle kolunuzu incitmişsinizdir. Bu ağrılar kolunuzda bulunan kasların ve dokuların zedelendiğini gösterir ve geçici sakatlığı işaret eder. Böyle durumlarda ağrılar oluştuktan sonra kolunuza buz tedavisi uygulayarak ve kolunuzu dinlendirerek ağrıyı hafifletebilirsiniz.

Kol ağrısı halk arasındaki adı tenisçi dirseği sakatlanması olan, dirseğin dış bölgesinin çevresinde ağrı yaratır ve genellikle dirsek bölgesindeki Tendon ve kasların çok fazla kullanılması durumunda oluşur. Adını da aldığı tenis oyununda dirsek bölgesinin oradaki kasların çok sık kullanılmasından dolayı meydana gelmektedir. Bu ağrılar genellikle tenis sporuna yeni başlayan, vuruş tekniği daha tam oturmamış acemi tenisçilerde görülür. Ağrısı 1 aya kadar sürse de zamanla iyileşecektir. Dirseklerimizdeki kemiklerin birbirine sürtmesini azaltan bursası sert bir zemin tarafından darbe alıp zarar görmesi bursaların iltihaplanmasına neden olur ve buna dirsek bursiti denir. Dirsek bursitleri şişlik ve ağrılara neden olur ve 1 hafta gibi bir sürede ağrılar diner. Bel veya fıtık ağrıları da sinirler üzerinde baskıya neden olacağından dolayı kollarda ağrı yaratabilir.

Kol Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kolunuzdaki rahatsızlık hafifse bazı yöntemlerle ağrıyı azaltabilirsiniz. Örneğin;

  • Ağrıyan bölgeyi kullanmamaya özen gösterin ve mümkün olduğunca dinlendirin.
  • Buz tedavisi ağrıyı ve şişmeyi azaltacaktır.
  • Elastik bandaj şişmeyi azaltacaktır, ayrıca desteklemeye de yardım eder.
  • ÖNEMLİ: 48 saat ve daha fazla süreli olarak ağrı geçmiyorsa, kolunuzu kullanamıyorsanız yada herhangi bir olağan dışı durumla karşılaştıysanız zaman kaybetmeden doktora gidin.

Kol Ağrısı Nasıl Geçer?

Yazımızın başında da dediğimiz çok acil müdahale gerektiren hastalıklarında habercisi olabilen kol ağrısı, kalbi besleyen atardamarın sertleşmesi sonucu tıptaki adı angina olan ağrı oluşur. Angina ağrısı genelde göğüs bölgesinde meydana gelirken sol kol bölgesine, boyun bölgesine ve sırt bölgesine etki edebilir. Bu ağrılardan şikayetçi iseniz acilen doktorunuza başvurmanız oldukça önemlidir. Ağrılarınıza buz tedavisi uygulamanıza rağmen belirli bir süreye rağmen geçmediyse, çarpma ve düşme gibi durumlarda kolunuzdan ses işittiyseniz, kol bölgesindeki ağrı ve şişme çok yüksek boyutlara ulaştıysa ve kolunuzda alınan darbe sonucu şekil bozukluğu meydana geldiyse en kısa sürede doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir