Generalsta Generalsta

GeneralstaNe İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Ara

Ana sayfa » İltihap » Kıl Kökü İltihabı Nasıl Geçer? Tedavisi?

Kıl Kökü İltihabı Nasıl Geçer? Tedavisi?

Kıl Kökü İltihabı Nasıl Geçer? Tedavisi?

Kıl kökü iltihabı veya tıptaki ismiyle “folikülit“, derinin herhangi bir yerinde saç veya kıl kökünün iltihaplanması sonucu görülen hastalığa verilen isimdir.

Kıl Kökü İltihabı Neden Olur?

Kıl kökü iltihabının oluşmasında birçok neden etkilidir. Bunların başında;

  • Düzensiz antibiyotik kullanımı,
  • Yanlış şekilde tıraş olunması,
  • Yoğun terleme,
  • Bazı steroid ilaçlar ve krem tedavileri yer almaktadır.

Bağışıklık sisteminin bozulması, karaciğer ve bağırsak hastalıkları iltihabın gelişmesine yol açmaktadır. Kıl kökü iltihabı her yaşta görülmek ile beraber en yaygın olarak gençlik döneminde görülmektedir.

Kıl Kökü İltihabı Nasıl Geçer? Tedavisi? - 2

Kıl Kökü İltihabının Belirtileri

Kıl kökü iltihabı belirtilerinin başında ise ağrı, kızarıklık, kabarıklık, kaşıntı, ödem, yüksek ateş ve bitkinlik gelmektedir. Enfeksiyon riski bulunan operasyon geçirmek, fazla kilolu olmak, sıcak suya uzun süre maruz kalmak ve deride oluşan hastalıklar kıl kökü iltihabı riskini arttıran unsurlardır.

Kıl Kökü İltihabı Nasıl Geçer?

Kıl kökü iltihabına yakalanmamak için veya yakalandıktan sonra büyümesini engellemek için uygulanabilecek çözümler bulunmaktadır.

  • Fazla kilolardan kurtulmak veya kilonuz normal durumdaysa kilonuzu korumak,
  • jilet yerine elektrikli tıraş makinesi kullanmak,
  • dar ve vücudu sıkan kıyafetler yerine bol ve geniş kıyafetler tercih etmek en faydalı çözümlerdir.
  • Aynı zamanda çay ağacı yağı içeren su ve losyon kullanmak,
  • cildi temiz tutmak da işimize oldukça yarayacaktır.

Kıl kökü iltihabının çeşidine göre farklı tedaviler uygulanmakta veya tedavi dahi görmeden kıl kökü iltihabı kendiliğinden geçmektedir. Kıl kökü iltihabına bir mikrop neden olduysa kendiliğinden geçmektedir fakat bir mantar veya virüs kaynaklı bir sorun olduysa muhakkak bir hekime başvurulmalı ve hekimin uyguladığı tedavi doğrultusunda tedavi görülmelidir. Kıl kökü iltihabı cildin alt katmanlarına kadar ulaştığı zaman o bölgede çıban oluşumuna neden olur. Bu da sorunun daha çok büyümesine ve daha çok ağrıya yol açmaktadır. Kıl kökü iltihabına yakalandıysanız evde yapılması gerekilen pratik tedaviler bulunmaktadır. Şeker, karbonat, bal, çay ağacı yağı ve tuz bunların başında gelmektedir. Bu besinler ciltteki ölü deri hücrelerin ve kirin arınmasına yardımcı olur.

Kıl Kökü İltihabı Nasıl Geçer? Tedavisi? - 3

Kıl Kökü İltihabı Tedavisi

Evdeki çözümler işe yaramazsa ve kaşıntı, kızarıklık gibi belirtiler hala devam eder ise tıbbi yardım almak gerekmektedir. Doktorun tavsiye edeceği tedavi enfeksiyonunuzun tipine ve şiddetine bağlıdır. Doktorunuz lokal antibiyotik veya oral antibiyotik ilaçlar tavsiye edebilir. İlaç kullanımı sırasında temizliğe önem verilmelidir. Kıl kökü iltihabı süreklilik haline geldiyse lazer epilasyon uygulatmayı da düşünebilirsiniz. Kıl kökü iltihabı çıban veya karbanküllere dönüşür ise operasyon geçirme ihtimali doğabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir