Generalsta Generalsta

GeneralstaNe İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Ara

Ana sayfa » Cilt - Deri » Kaşıntı Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Kaşıntı Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Kaşıntı Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Günümüzde hastalıkların sayısı oldukça artmıştır. Bu artan hastalıklar insanlığı kötü etkilemekte ve insan sayısını azaltmaktadır. Sadece ağır hastalıklar değil, normal gelebilecek hastalıklar bile tedavi edilmezse uzun vadeli kötü sonuçlara yol açabiliyor. Bu hastalıklardan biri kaşıntıdır. Geçmişten günümüze kaşıntı bir çok insanın sorunu olmuştur ve sorunu olmaya devam etmektedir. Birçok kaşıntı çeşidi vardır. Bu kaşıntı çeşitlerinden bazıları önemli sayılabilecek derecededir bazıları normal seviyededir.

Kaşıntı Nedenleri, Neden Olur?

Kaşıntıya sebep olan bazı hastalıklar ise şu şekildedir; egzama, döküntüler, mantar hastalıkları ve benzeri. Bu tür hastalıklar şiddetli kaşıntıya sebep olup insanlara zor durumlar yaratabilir. Bu tür zor kaşıntı durumlarından kaçınmak için yapmanız gereken yöntemler oldukça fazladır. Kaşıntılara sebep olan bazı nedenler ise şunlardır; hastanın yaşı, var olan hastalıkları, kullandığı ilaçlar, banyo alışkanlıkları, hastanın psikolojik durumu ve benzeri şeylerdir.

Kaşıntıya Ne İyi Gelir?

Kaşıntıdan nasıl kurtulacağımız konusuna gelirsek bunun basit ve pratik çözümleri vardır. Ama tabi ki de bu kaşıntı yaşadığınız hastalık sebebiyle kendini gösteriyorsa ilk önce yapmanız gereken; yaşadığınız hastalığı tedavi etmektir. Yaşadığınız hastalığı tedavi etmeden sahip olduğunuz kaşıntıyı geçirmek zordur Kaşıntınızı geçirmek için bazı kaşıntıyla ilgisiz ilaçları da kullanabilirsiniz. Bu ilaçlara örnek olarak sedatif verilebilir. Sedatif yani uyku verici ilaç kullanılırsa kaşıntıdan ayrı bir tedaviye gidip kaşıntınızı geçirebilirsiniz. Kaşıntınızı geçirmede pudra, krem ve benzeri yöntemlere giderseniz bu tür şeyler vücudunuzda tahrişe sebebiyet verebilir bu yüzden bu tür malzemeler uzun süreli kullanılmamalıdır. Yine de, kısa süreli olarak vazelinli, kortikosteroidli pomatlarla birlikte kullanılabilir. Belirli bir hastalık nedeniyle meydana gelmeyen kaşıntılarda hasta psikiyatrise başvurabilir. Bunların yanında kaşıntıyı yüksek derecede azaltacak bazı şeyler de vardır. Bunlar çok sıcak ortamlardan uzak durup, terlemeyi önleme, pamuklu vücudu yormayan kıyafetler giyme ve benzeri şeylerdir. Alkol alımından, sıcak ve baharatlı yiyeceklerden, sıcak içeceklerden kaçınılması uygun olacaktır. Bu tür maddeler deride kötü kalıntılar bırakıp terlemeye arttırdığı için yüksek derecede kaşıntıya sebep verebilir.

Bu tür yöntemlerle vücudunuzda yaşadığınız kaşıntıdan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Bunu yapmak sizin elinizde olup, gerekli önemi verirseniz rahatlıkla sağlınıza kavuşacaksınız. Kaşınan bölgenizi çok fazla kaşımamaya dikkat etmek de önemlidir. Eğer hiçbir şey işe yaramıyor ise doktora görünmekte fayda bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir