Generalsta Generalsta

GeneralstaNe İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Ara

Ana sayfa » Cilt - Deri » İsilik Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

İsilik Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

İsilik Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Terin vücuttan atıldığı cilt gözeneklerini tıkamasıyla oluşan isilik, en çok yaz aylarında karşımıza çıkar.

İsilik Nedir?

Vücutta sıkışan ter cilt altında birikir ve kaşıntıya yol açar. Bir başka deyiş ile pürüzlere yol açan bir deri döküntüsü problemine dönüşür. Küçük küçük su balonları şeklinde de görülebilir. Genel olarak vücudun fazla terlediği, kapalı bölgelerinde oluşur. Yaz aylarında birkaç kat giyilmesi sonucunda da oluşabilir. Bebeklerde de sıklıkla görülür. Bebeğin üzerinde çıkan küçük kırmızı kabartılar genellikle bu sorunun oluştuğunun göstergesidir. Sıcak hava haricinde bebeklerde görülmesinin bir başka sebebi de bebeğin sık yıkanması olabilmektedir.

İsilik Nasıl Geçer?

Henüz iltihaplanmamış bir isilik için bazı tedbirler alarak bu problemi çözebilirsiniz. İlk olarak esnek ve bol kıyafetlerle isilik bulunan bölgenizi baskıdan kurtarabilirsiniz. Cildin nefes almaması sonucu büyük ihtimalle isilik yayılacaktır. Örneğin duştan çıktıktan sonra da hemen kıyafetlerinize sarılmayın ve cildin hava almasını sağlayın. Ayrıca duş sonrası havluyla kurulma yerine doğal kurulamayı tercih edin. Bu tahrişi azaltacaktır. Bu bölge üzerinde kimyasal sabunlar kullanmayın. Ek olarak doktorunuzun önermediği kremlerden de uzak durun. Ancak bir nemlendirici kullanmak işinize yarayabilir. İsilik en fazla aşırı terleyen kişilerde görülür. Bu sorun için hastalara dar olmayan, pamuk dokulu kıyafetler giyilmesi önerilir.

İsilik Tedavisi

İltihaplanmamış bu isilikler bir süre sonra kendi kendine geçecektir. Endişe edilmesi gereken bir durum çoğu zaman yoktur. İsilik konusunda işinize yarayacak bir çözüm ise deniz suyudur. Tahrişi azaltarak size iyi gelir. Ardından ılık su ile bir duş güzel olacaktır. Eğer bu problemden kurtulmak istiyorsanız mümkün olduğunca terden uzak durmanız ve her gün düzenli olarak duş almanız gerekir. Bunları uygularsanız evinizde de bu hastalığı kısa süre içinde yenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir