Generalsta Generalsta

GeneralstaNe İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Ara

Ana sayfa » Cilt - Deri » Güneş Lekeleri Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Özellikle yaz aylarında güneşe çıktığınız zamanlarda güneş lekeleri oluşabilir. Güneş lekeleri sadece denize gittiğiniz sırada ve plajda güneşlendiğiniz sırada oluşmaz. Güneş lekeleri güneşli bir havada sokakta yürürken de oluşabilir. Burun ve alın bölgelerinde sıklıkla görülür. Bazen de kol ve bacaklarınızda ortaya çıkabilir. Bu problem en sık görülen cilt hastalıklarından biridir. En çok da beyaz tenli insanlarda görülmektedir. Bu lekeler kalıcı hale gelebilir.

Güneş Lekeleri Ne İyi Gelir?

Bu sorunu engellemek için yapılacak en önemli şey +50 faktörlü güneş kremlerini kullanmaktır. Bu kremleri sadece yüzünüzde değil güneşe çıktığınızda açık olan her bölgenizde kullanmanız önerilir. Ayrıca güneş lekelerinden korunmak için güneşe şapka ve gözlüksüz çıkılmamalıdır. Eğer denize girdiyseniz tekrar çıktığınızda güneş kreminizi yenilemenizde fayda var.

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?

Güneş lekesini geçirmek için bazı tedaviler bulunmaktadır. Lazerli leke tedavisi ve kimyasal peeling gibi cildi eski haline getirebilecek yöntemler bulunur. Ayrıca leke giderici kremler ve bitkisel yöntemler de bulunmaktadır. Bitkisel yöntemlere bazı örnekler vermek gerekirse; yoğurt ve karbonattan başlayabiliriz. Bir tatlı kaşığı süzme yoğurt ile karbonatı karıştırıp, cildinize sürün ve 1 saat kadar bekletin. İkinci bitkisel yöntem ise elma sirkesi ve soğan suyudur. Bir adet soğanın suyunu çıkarıp, bir çay kaşığı elma sirkesiyle karıştırıp cildinize sürün.

Güneş Lekeleri Nasıl Gider?

Bu bitkisel yöntemlerden olumlu sonuç alamazsanız diğer kimyasal yöntemleri deneyebilirsiniz. Lazerli cilt yenileme bu kimyasal yöntemlerden biri demiştik. Bu en hızlı çözüm olsa da aynı zamanda en pahalı çözüm yoludur. Bu yüzden bu tedavi çok büyük güneş lekeleri olan hastalara önerilir. Kimyasal peeling ise ikinci yöntemdir. Bu yöntemde bölgeye kimyasal içerikli solüsyon sürülerek cildin bu bölgesini soymaya çalışılır. Böylece yeni deri oluşumuyla sağlıklı bir cilde kavuşursunuz.

Bu rahatsızlığa en sık maruz kalanlar 35 yaş üstü insanlardır. Bunun sebebi cildin kendini yenilemesini yavaşlatmasıdır. Böyle bir sorununuz varsa ve bunu çok fazla kafanıza takıyorsanız bir cilt doktoruna danışarak çözüm arayabilirsiniz. Ancak öncesinde bitkisel yöntemlerimizi denemenizi tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir