Generalsta Generalsta

GeneralstaNe İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Ara

Ana sayfa » Cilt - Deri » Gül hastalığı Nedir? Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Gül hastalığı Nedir? Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Gül hastalığı Nedir? Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Gül Hastalığı Nedir?

Her yaşta görülebilen fakat daha çok 10-35 yaş arası insanlarda rastlanan kırmızı döküntülü deri hastalığıdır. Nadir de olsa yaşlılarda ve yeni doğanlarda görülebilmektedir. Daha çok bahar mevsiminde görülür. Bu hastalık birkaç hafta veya yıl sürebilir. Bu hastalık, genellikle kalıcı iz bırakmaz. Fakat esmer kişilerde zamanla kahverengiye dönen izler bıraktığı gözlenebilmektedir.

Gül Hastalığı Nedenleri

Bu hastalığın nedeni birçok hastalığın aksine bakteri veya mantar enfeksiyonu değildir. Hatta bir alerjik reaksiyon da değildir. Aklınıza gelebilecek herhangi bir iç hastalıkla ilgisi bulunmamaktadır. Yorgunluk, stres ve mevsimler özellikler hastalığa yakalanma ihtimalinizi arttıracak yönde etki yapar. Bu hastalığın sebebi olarak bir çeşit virüs olarak bilinen herpes virüs7 den şüphelenilmektedir. Fakat bu hastalık kişiden kişiye buluşmaz.

Gül hastalığı Nedir? Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?-2

Gül Hastalığı Belirtileri

İlk önce göğüs bölgesinde çıkan hafif kabarık, üzeri kepekli kırmızı bir leke hastalığın habercisidir. Daha sonra küçük, ince ve döküntülü halde çoğalmaktadır. Genellikle göğüs, sırt, karın gibi vücut bölgelerinde görülse de bazen yüzde ve boyunda da karşınıza çıkabilir.

Gül Hastalığına Ne İyi Gelir?

Bu hastalığın tedavisinde güneş ışığı büyük bir önem taşır. Hastalıklı bölgelerin direkt olarak güneş ışığı alması gerekmektedir. Bunun dışında hastalığın tedavisinde daha çok bitkisel yöntemler tercih edilmektedir.

  • Bunlardan ilki elma sirkesidir. Elma sirkesi anti-inflamatuar özellik içerir bu özellik sağlıklı bir insan cildi için önem arz eder ve aynı zamanda vücudun ph dengesinin ayarlanmasına yardımcı olur. Doğal bir dezenfektan olarak çalışarak da ciltteki mantar ve bakterilerin öldürülmesinde yardımcı olur. 2 yemek kaşığı elma sirkesi ve 7 yemek kaşığı su ile yapılan kür hastalıklı cildi iyileştirmede büyük etki sahibidir.
  • İkinci yöntem ise papatya çayıdır. Elma sirkesinde olduğu gibi papatya da içerinde anti-inflamatuar içermektedir. 3-6 kaşık papatya çayı ve ya kurumuş papatyayı 3 su bardağı kaynamış suda beklettikten sonra günde 3-4 kez 15 dakika hastalıklı bölgelere uygulayın. Hastalığın geçmesine yardımcı olacaktır.
  • Diğer bir yöntem ise yeşil çaydır.  Anti kansorojen, anti inflamatuar, antioksidan ve bitki koruyucu özellikleri sayesinde hastalığın tedavisinde önemli rol oynar. Demlediğiniz yeşil çayları hastalıklı bölgeye uygulayarak etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

Gül hastalığı Nedir? Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?-3

Gül Hastalığı Tedavisi

Yulaf ezmesini de antioksidan ve anti inflamatuar ile kızarık ve kaşıntıların geçmesinde etkilidir. Yarım su bardağı yulaf ezmesi ve 4 bardak su ile hazırlayacağınız karışımı hastalıklı bölgelere sürüp etkili sonuçlar görebilirsiniz.
Son olarak meyan kökü çözüm olarak verilebilir. Yapılan araştırmalara göre meyan kökü gül hastalığında kızarıklığı azaltmaya bire birdir. Meyan kökü de anti inflamatuar özelliğe sahiptir ve sağlıklı cilt hücrelerini destekler. 1 tatlı kaşığı meyan kökü tozunu birer tatlı kaşığı bal ve aloe vera ile karıştırıp etkilenen cilt alanına uygulayın. Kızarıklıkların geçme süresi önemli ölçüde azalacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir