Generalsta Generalsta

GeneralstaNe İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Ara

Ana sayfa » Boğaz » Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Geniz akıntısı, boğaz gıcıklanması, sürekli yutkunma hissi, boğazı temizleme hissi ve gıcık öksürüğüyle birlikte görülür. Bu hastalığın tanımı burun ve sinüslerden boğaza doğru olan bir akıntı şeklinde yapılır. Bazı sebeplere bağlı olarak bu rahatsızlık kişide kronikleşebilir. En sık görüldüğü zamanlar mevsim geçişlerinin bulunduğu aylardır. Bu aylarda vücudunuzun güçsüzken ortaya çıkar. Geniz akıntısının çok görülen nedenleri arasında yeterince sıvı alınmaması ve yoğun sigara kullanımı sayılır.

Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir?

Geniz akıntısını evde geçirmenin yollarından bahsetmek gerekirse; bol sıvı tüketmek, sıcak çaylar içmek, alkol ve sigaradan uzak durmak, baharatlı yiyecekler tüketmemek söylenebilir. Ayrıca geniz akıntısını yavaşlatmanın bir başka yolu tuzlu su hazırlayıp, bu suyu burundan çekmektir. Bunu yapmakta zorlanırsanız bir burun damlası ile de yapabilirsiniz. Bu işlemi gün içinde birkaç kez yapmakta fayda vardır. Bu şekilde geniz akıntısını tam olarak geçiremiyorsak bile azaltabiliriz.

Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? - 2

Geniz Akıntısı Nasıl Geçer?

Bu yaşadığımız rahatsızlığın birden çok nedeni olabilir. Bu nedenle öncelikli olarak nedenlerini tespit etmeliyiz. Örneğin Geniz akıntınız fazla kafein tüketiminden kaynaklı olabilir. Bu yüzden kafeini azaltmanız faydalı olacaktır. Sıcak besinler mukusları azaltmak için daha mantıklı olur. Bu sebeple sıcak çorba içmek mukusu azalttığından doğru bir seçim olacaktır. Eğer geniz akıntısı sinüzit nedeniyle yaşanıyorsa, deniz suyu size çok iyi gelecektir. Deniz altında kısa süre kalmanız hem üst burun yollarını temizler hem de sinüsleri temizler.

Geniz Akıntısı Tedavisi

Geniz akıntısı hayati tehlikesi olan bir rahatsızlık değildir ancak yoğun ağrılar yaratmaktadır. Geniz akıntısı doğru tedavi ile geçirilebilir, bu yüzden bir kulak burun boğaz doktoruna giderek bu sorundan basitçe kurtulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir