Generalsta Generalsta

GeneralstaNe İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Ara

Ana sayfa » Cilt - Deri » Zona Hastalığı – Gece Yanığı Nedir? Nasıl Geçer?

Zona Hastalığı – Gece Yanığı Nedir? Nasıl Geçer?

Zona Hastalığı – Gece Yanığı Nedir? Nasıl Geçer?

Zona Hastalığı – Gece Yanığı Nedir?

Gece yanığı olarak da bilinen hastalığın diğer adı Zona Hastalığıdır. Zona hastalığı (Herpes zoster) yani diğer isimleriyle Gece Yanığı yada Kuşak Hastalığına, “varisella zoster” virüsü neden olur. Zona, bir enfeksiyon sonucu oluşur ve ciltte istenmeyen kızarıklıklara neden olur. Bu enfeksiyonu oluşturan virüs, su çiçeğinin virüsü ile aynıdır. Su çiçeğine yakalanan her hasta zona enfeksiyonu yani gece yanığı hastalığı geçirebilir. Bu ihtimal %30 civarındadır.

Zona Hastalığı – Gece Yanığı Belirtileri

Daha önce su çiçeği geçirmiş olan kişilerde görülen, genel olarak vücudun tek tarafında ortaya çıkan, bu bazen sırt, bazen baş, yüz, boyun, bel, karın, kalça bazen de göğüs altlarında ve vücudun hemen her yerlerinde tek taraflı deride su toplamış ağrılı kabartılarla seyreden bir hastalıktır.

Zona Hastalığı - Gece Yanığı - Kuşak Hastalığı -2

Zona – Gece Yanığı Hastalığı Neden Olur?

Zona‘nın neden oluştuğu tam olarak bilinmese de tetikleyen birkaç neden bilinmektedir. Vücudun bağışıklık sisteminin düşük olması ve mikroplarla savaşamaması bu sebepler arasında gösterilebilir. Bir diğer sebep ise yetersiz beslenme ve alerji olma durumudur. Zonanın görüntüsü oldukça kötüdür hatta yüzde oluşan lekelerden sonra hastayı büyük ölçüde olumsuz etkiler. Zona kaşıntılı bir hastalık gibi görünse de çok nadir zamanlarda kaşınır. Zonayı kaşıdığınız taktirde ağrı ve acı kaşıntıya eşlik ederek dayanılmaz bir hal alacaktır. Kaşımamak ve verilen ilaçları kullanmak tedaviyi kolaylaştıracaktır. Zona tedavisi genellikle krem ya da losyon tarzı karışımlarla olur. Hastalığın ilerleme düzeyine göre de antibakteriyel haplar kullanılabilir. 2 veya 3 hafta içerinde zona kaybolur ve iz bırakmaz.

Zona Hastalığı - Gece Yanığı - Kuşak Hastalığı -3

Zona Hastalığı – Gece Yanığına Tedavisi

Günümüz alternatif tıp yöntemleri geliştiğini biliyoruz. Bu bitkisel yöntemler arasında gece yanığı içinde alternatifler mevcut. Yaralı bölgelere zeytinyağı sürmek kaşıntıyı, acıyı ve ağrıyı alıp yaranın kurumasını engeller. Aynı işlevi badem yağı da görür. Gece yanığı tedavisinde ün salan diğer yöntem ise lahananın öz suyudur. Burada dikkat edilecek nokta lahananın kaynatma suyu değil kendi suyu sıkılarak yaranın üzerine sürülmesidir. Bu yöntemin dışında lahanalar püre haline getirilip üzeri sargı beziyle kapatılır ve yaranın üzerine koyulabilir. Adaçayı mucizesi de gece yanığı tedavisinde kullanılabilir. Kaynatılan adaçayının suyu yaraya sürülür ve yaranın kuruyup kabuk bağlamasını engeller. Aktarlarda nadiren bulabileceğiniz bir diğer yöntem ise aloe vera jelidir. Jelin fiyatı biraz pahalı olabilir ve bulmak zordur. Bulabildiğiniz taktirde düzenli kullanırsanız en etkili yöntem budur. Gece yanığından korunmak için suçiçeği geçiren hastalar ile hava temasında bile bulunmamak gerekir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlü tutmak ve C vitamini takviyesi de almak gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zona Hastalığı – Gece Yanığı Nedir? Nasıl Geçer? konulu içerik için Soru & Yorum & Önerileriniz

  1. Selam ıyi günler benim sol bacağımda meydana geldi küçük kızarık noktalar ve ortası sarı kabarcıklar zona haricinde başka bi enfeksiyon olduğu düşüncesindeyim sizce bu nedir resim atabilirim

  2. Sırtımın bir bölgesi kaşındı ve batmalar başladı şimdi kaşınan yer yanıyor kaşındığı zaman doktor kırem verdi sürüyorum
    Şimdiye kadar azalma yok bu nedir ne tür hastalıktır