Generalsta Generalsta

GeneralstaNe İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Ara

Ana sayfa » Cilt - Deri » Doğum Lekesi Neden Olur? Nasıl Geçer?

Doğum Lekesi Neden Olur? Nasıl Geçer?

Doğum Lekesi Neden Olur? Nasıl Geçer?

Doğum lekesi adından da rahatlıkla anlaşılabileceği gibi, doğum esnasında ortaya çıkan ya da doğum operasyonunun bitiminde bebek ile anne arasındaki kordon bağının kesilmesinden hemen sonra ortaya çıkan bir takım izlerdir. Bu lekelenmeler vücud derisinin hemen üzerinde, dokunulduğunda pürüzlü bir yüzeyi andıracak şekilde olabileceği gibi vücut derisi ile birleşik halde de bulunabilir. Bu lekeler farklı renklerde de olabilir. Doğum lekelerinin rengi için pembemsi, mor renge bezeyen, kırmızıya yakın bir renkte ya da kahve rengi şeklinde örnekler verebiliriz.

 Doğum Lekesi Nedir?

Doğum lekelerine vücudun her yerinde rastlamak mümkündür. Yüz çevresinde, sırt bölgesinde, ense kısmında, kollar ve bacaklarda kısacası aklınıza gelebilecek her bir vücut bölmesinde bu lekelenmeleri görebilirsiniz. Bu lekelerin kesinlikle bebeğe aktarılan kalıtsal genlerle alakalı bir durum olmadığını söylemek ile birlikte oluşum nedenlerini sizler ile paylaşabiliriz. Halk arasında oluşan bu lekere “ben” denmekte ve bu benlerin oluşum sebepleri için farklı söylemler kullanılmaktadır. Leke oluşmasının bebeğin ebeveynleri ile alakalı olduğu en sık bahsedilen durumlar arasındadır. Kanıya göre bebeklerde leke oluşması daha doğrusu bireylerde doğuştan gelen lekelerin oluşması bireylerin ve ya bebeklerin annelerinin yanlış beslenmelerinden kaynaklanmaktadır.

Aynı şekilde söylemler arasında anne adayının doğum süreci başlamadan önce, hamilelik döneminde canının çok istediği besinleri yani aş erdiği olarak tabir edilen besinleri yiyememesi durumunda bebeğin herhangi bir yerinde lekelenmeler oluşabilmesi çok sık bahsedilmektedir. Pürüzlü olarak tabir ettiğimiz benlerin ise işte bu tarz nedenlerden oluştuğu söylenmektedir ve yılın belirli dönemlerinde bu tip benlerin renklerinin değiştiği söylenir. Tabi ki bunlar halk arasındaki söylentilerdir. Bahsedilen bu söylemlerin ben oluşumu ya da doğum lekesi oluşumu üzerinde hiçbir etkisi bulunmamaktadır.

Doğum Lekesi Neden Olur?

Doğum lekelerinin oluşmasındaki asıl nedenin ne olduğu kesin olarak bilinememektedir. Bu tarz lekelerin bir takım damarsal problemler ile ya da bireylerdeki vücuda renk veren pigmentlerde yaşanılan bölgesel problemler ile alakalı olduğu belirtilmektedir. Doğum aşamasında bebeklerde gelişimini tamamlamamış damarlar bulunur, bunların zaman ile oluşumlarını tamamlayıp vücut yüzeyinde gözükmemeleri gerekmektedir fakat bazı durumlarda işte bu damarlar dağılmayabilir veya gelişiminin tamamlamalarında problemler yaşanabilir ve bunun sonucunda kaybolmayan damarlar topluluk haline gelerek dokunulduğunda pürüzlü bir yüzey hissi veren çıkıntı şeklindeki benlerin oluşmasındaki genel etken olarak gösterilir. Bu tipteki lekeler birey olgunlaştıkça ve yaşı arttıkça birey ile büyüyebilecek özelliktedirler.

Bunun yanında pigmental problemler bağları lekelerden de bahsetmemiz gerekir ise, bu tarz lekelenmeler pigment lekeleri olarak bilinir ve bu lekelere vücuda renk vermekle görevli olan pigmentin vücudun belirli bir bölümünde fazla birikmesi ile oluşmaktadır. Yaygın olarak bu lekeler ”moğol lekesi” olarak bilinir fakat endişe edilmemelidir ki bu tip lekelerin moğol hastalığı ile uzaktan veya yakından alakası yoktur. Değindiğimiz gibi bu lekeler kalıtsal özellikle bireye aktarılan bir durum değildir. Bu tipteki lekelerin zaman içerisinde tedaviye ihtiyaç duyulmadan geçtikleri araştırmalar ile birçok kes dile getirilmiştir.

Doğum lekeleri bebeklerde oluşabileceği gibi doğum yapan bireylerde de bir takım lekeler görülebilmektedir. Bazı doğum lekeleri vücutta kalıcı olabilirken bazı durumlarda ise lekelerin tedaviye ihtiyaç duyulmadan geçebileceğini hatırlatmak ile bilgileri vermeye başlamamız doğru olacaktır. Doğumdan sonra vücutta damarsal problemlere bağlı oluşan lekeler kalıcı olma özelliği gösterebilmektedir. Bunlara pürüzlü lekeleri örnek verebiliriz.

Doğum Lekesi Nasıl Geçer?

Aksi bir durum olmadığında geçici lekelerin yaklaşık olarak bireylerde okul çağına gelene kadar geçmeleri gerekmektedir. Fakat lekeler geçmez ise bu durumda kalıcı bir doğum lekesinin olduğu anlaşılabilir. Benlerin genelde vücuda zararlı bir etkisi bulunmamaktadır. Fakat yukarıda da belirttiğimiz gibi bu lekelenmeler bireylerin yüzlerinde olabilir ve aynı şekilde boyutları da farklılık gösterebilir. Kalıcı lekelenmelerinden rahatsız olan bireylerin lazer tedavisine başvurmaları gerekmektedir. Lazer tedavisi ise damarsal nedenlerle oluşan lekelere lazer ışınları gönderilerek buradaki damar yumrularının yakılarak yok edilmesinin sağlanmasıdır.

Fakat lazer tedavisinin küçük yaşlardaki bireylere uygulanması sakıncalı olabilir. Bu yüzden tedavi için öncelikle bireylerin belirli bir olgunluğa ulaşmaları gerekmektedir. Bu süreç için okula gitme yaşında ulaşmış bireyleri gösterebiliriz fakat yine de liseye gidebilecek olgunluğa ulaşmış bireylerin bu operasyonu kullanmaları tavsiye edilmektedir. Bu koşulları da bildirdikten sonra bireyler için belirli bir seans süresi ayarlanır ve lazer tedavisi uygulanır. Seans sayısı elbetteki benin büyüklüğü ile doğru orantılı olarak değişiklik gösterecektir. Lekelerin öçüleri büyük boyutlara ulaştığında bu gibi durumlarda lekelerin cerrahi bir müdahale ile kesilip alınması da mümkündür.

Yazımızı doğum yapan bireylerde görülebilecek lekelere de bir çözüm yolu sunarak sonuçlandırmak isteriz. Doğum yapan bireylerde de lekelerin görülme ihtimalinin olduğunun altını çizelim. Doğum yapan bireylerde bu lekelere genel olarak yüz bölgesinde ve göbek çevresinde rastlanmaktadır. Bu tarz lekelenmeler hormonların etkisiyle ve doğum sonrası yaşanılan fazla miktarda kilo vermenin etkisiyle oluşmaktadır. Tedavisi ise geç kalınmadığı durumlarda oldukça basittir fakat dikkat edilmez ise bu lekeler kalıcı hale gelir ve bu lekeler ile yaşamak kaçınılmaz olacaktır. Tedavi için basit bir şekilde bulabileceğiniz limonu kullanabilirsiniz. İyi bir asit olan limon, suyu sıkılıp lekelerin bulunduğu bölgelere istikrarlı olarak uygulandığında, bu lekelerin temizlenmesi için etkili bir çözüm olacaktır. Bunun yanında iyi bir nemlendirici olarak bilinen salatalık suyunu da lekeleri bölgelerden kurtulmak için kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir