Generalsta Generalsta

GeneralstaNe İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Ara

Ana sayfa » Cilt - Deri » Dikiş İzleri Nasıl Geçer?

Dikiş İzleri Nasıl Geçer?

Dikiş İzleri Nasıl Geçer?

Dikiş izleri cerrahi operasyonlardan ve tıbbi müdahalelerden sonra vücutta kalan izlerdir. Dikiş izleri estetik operasyonlar ile hafifletilip tedavi edilebilir, daha hafif olan yara izleri ise cilt soyma etkili merhemlerle azaltılabilmektedir. Ancak doktor tavsiyesi olmadan kullanılan bitkisel yöntemler kremler yağlar sakıncalı olmakla birlikte yan etki yaratabilmektedir. Dikiş izlerinin geçme süresi ve kalıcılığı genetik faktörlerden dolayı her insanda farklılık gösterir.

Cilt yaralanmasına denilen “skar”, cilt üzerinde oluşan etkiden sonra (kesilme, yanma ve benzeri) oluşan fibröz dokudur. Bu sebep ile genetik faktörlerin etkisi vardır. Örneğin, siyah insanlar yaraları daha geç iyileştiği içinde dikiş izleri ile büyük sorun yaşayabilmektedirler. Ayrıca alkol ve sigara tüketen insanlarda yara ve dikiş izleri kullanmayanlara oran ile daha geç iyileşebilmektedir. Kilo ve beslenme şekli de önem taşır; aşırı kilolu ve sağlıksız beslenen insanlarda da geç iyileşme söz konusu olabilir. Bunun yanı sıra, su içmek önemlidir, hücre yenilimini arttırdığından dolayı yardımcı olabilir. Normalden fazla protein tüketen kişilerde ise hücre yapımı arttığı için yaralar çabuk iyileşmekte ve izleri daha az kalabilmektedir. Yara enfeksiyon kapmışsa ya da güneş ışınlarına (ilk 3-6 ay arası) maruz kalınırsa yara izini belirginleştirmesi söz konusu olmaktadır. Kesinlikle kaşınmamalı ve üzerine baskı uygulanmamalıdır.

Dikiş İzleri Nasıl Geçer?

Bu probleme karşı uygulanabilecek bazı bitkisel yöntemler bulunmaktadır.

  • Bunlardan ilki aelo veradır. Vücuda uygulana aleo vera 30 dakika kadar bekletilir ve gün içinde 2 defa kullanılır.
  • İkinci bitkisel yöntem ise Hindistan cevizi yağıdır. Hindistan cevizi yağını sıvılaştırdıktan sonra 10 dakika kadar masaj yapılarak cilde yedirilmesi sağlanır. Emilmesi için 1 saat kadar üzeri açık bırakılmalıdır. Bu yöntemin 4 günde bir kez uygulanması önemlidir.
  • Bir diğer bitkisel tedavi yöntemi ise E vitamini yağıdır. Bu yağ 10 dakika masaj yaparak vücuda yedirilmeli ve ardından vücutta 15-20 dakika kadar bekletilmelidir. Ayrıca gün içerinde birden fazla kez kullanılabilir.
  • Ek olarak geceleri bölgeye zeytinyağı uygulayarak uyuyabilirsiniz.
  • Aynı şekilde gece boyunca vücudunuza bal sürüp de bekleyebilirsiniz.
  • Limon da etkili tedavi yöntemlerinden biridir. 10 dakika boyunca problemli bölgede bekletilen limon suyunun günde yalnızca bir kez kullanılması tavsiye edilir.
  • Elma sirkesi de su ile karıştırıp 5 dakika kadar vücutta bekletildiğinde etkili olabilmektedir.
  • Kakao yağ da dikiş izlerinin geçmesinde işe yarayabilir. Kakao yağı gece boyunca dikiş izlerine sürülerek beklenir ve her gün tekrarlanabilir.
  • Son tedavi yöntemi olarak da sandal ağacı yağı verilebilir. Sorunlu bölgeye sürülecek sandal ağacı yağı vücutta 30 dakika kadar bekletilmeli ve günde iki kez uygulanmalıdır.
  • Bir uyarı olarak da bu bitkisel yöntemlerinin alerjik reaksiyonlara yol açması ihtimaline karşın öncelikle cildin farklı bir yerinde denendikten sonra sorunlu bölgede uygulanması daha mantıklı olacaktır.

Eğer ki bu bitkisel tedavi yöntemlerinin tamamı denemişseniz ancak yine de dikiş izleriniz geçmesi yönünde bir sonuç alamamışsanız cerrahi yöntemleri deneyebilirsiniz. Uygulayabileceğiniz ilk cerrahi yöntem lazer tedavisidir. Lazer tedavisi kullanılarak dikiş izinin cilt ile aynı rengi alması sağlanabilir.

İkinci tedavi yöntemi ise dikiş izinin bulunduğu bölgenin etrafından kesilerek estetik bir şekilde tekrar dikilmesi olabilir. İkinci kez dikiş atılacak bölge gerilmeden “Z” veya “W” şeklinde dikiş atılır ise dikiş izi daha hafif olabilmektedir.

Son yöntem olarak ise iz kalan bölge özel aletler ile soyularak cildin kendini yenilemesi sağlanabilmektedir. Ancak bu yöntemde dikkat edilmesi gereken bir durum bulunur. Bu da bu yöntemi uygulayan kişilerin yara tamamen iyileşene kadar, yaralarını güneşe çıkarmaması gerektiğidir. Güneş çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Siz de verdiğimiz bu bitkisel ve cerrahi tedavi yöntemleri uygulayarak bu dikiş izlerini hafifletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir