Generalsta Generalsta

GeneralstaNe İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Ara

Ana sayfa » Cilt - Deri » Çıban Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Çıban Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Çıban Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Çıban Nedir?

Çıban; vücut yüzeyinin herhangi bir yerinde çıkan, kıl kökü kesesine ya da yağ bezesine girip bu bölgede biriken bakteriler nedeniyle oluşan iltihaplı, içi irinli yapıdır. Çıbana ilk bakıldığında sivilce zannedilebilir. Bunun nedeni en başta sivilce kadar küçük olmasıdır. En sık görülen cilt hastalıklarından biridir. Bazen zaman zaman iç organlarda çıktığına da rastlanabilir. Başlarda kırmızı bir nokta olarak görülür, sonrasında içi sarı irinle dolar.

Çıban Neden Çıkar?

Çıbanın oluşmasının ilk sebeplerinden birisi vücut kiridir. Vücudunuzu temiz tutmadıkça bu problemden kurtulamayacaksınız. Çıban, hijyen ile içindeki irini zamanla boşaltır ancak bazı durumlarda çıban kendiliğinden geçmez ve cerrahi müdahale gerekir. Doktorun yapacağı bir müdahale ile çıbanın içi akıtılabilir. Hijyen sağlanamaz ise çıban tekrarlanacaktır, bu yüzden o bölge iyi korunmalıdır.

Çıban Nasıl geçer?

Çıban çoğu zaman şiddetli bir ağrıyla birlikte gelir. Vücudun genellikle nefes almayan, kapalı ve terleyen bölümlerinde görülür. Yayılma ihtimali bulunmaktadır, bunun sebebi iltihaplı bir hastalık olmasıdır. Evde sıcak kompres yaparak vücudunuzdaki çıbanı dindirebilirsiniz. Çıbanın ilk çıktığı sırada güzel avrat otu kullanırsanız çıbanın yayılmasını engelleyebilirsiniz. Çıbanı yok etmek için bitki çaylarını da kullanabilirsiniz. Papatya, lavanta, limon, kekik bitkilerinin karışımını periyodik bir şekilde çıbanın üzerine sürebilirsiniz. Böylece kısa zaman içinde çıbanın içindeki sarı irin akar. Bu çözüm yöntemlerini kullanarak çıbanınızı kontrol altına alıp, zamanla çıbandan kurtulabilirsiniz.

Eğer çıban göz üstünde çıkıyorsa buna arpacık adı verilir. Kıl kökü olan yerlerde bakterilerin daha kolay meydana gelmesinden dolayı çıban göbek, kasık, koltuk altı ve kalçada da görülebilir. Normalden daha fazla terlemek, vücutta mantar gibi deri hastalıklarının bulunması, bağışıklık sisteminin zayıflığı çıban oluşmasına neden olabilir.

Çıban Tedavisi

Eğer çıban uzun süredir geçmiyorsa doktora görünmenizde fayda olacaktır. Zira bazı çıbanların kanser yapma ihtimali bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir