Generalsta Generalsta

GeneralstaNe İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Ara

Ana sayfa » Boğaz » Boğazdaki Gıcık Neden Olur? Nasıl Geçer?

Boğazdaki Gıcık Neden Olur? Nasıl Geçer?

Boğazdaki Gıcık Neden Olur? Nasıl Geçer?

Halk arasında gıcık dediğimiz şey, boğazda oluşan öksürük akabinde getirdiği karıncalanma hissidir. Basit bir rahatsızlık gibi görünebilir ancak tedavi edilmediği sürece uyku problemleri yaratabilir. Boğazdaki Gıcık şiddetli ve geçmeyen öksürüğe neden olduysa, özellikle gece uykudan uyandırabilir. Aynı zamanda boğazda iltihaplanma ve sonrasında şiddetli ağrı getirebilir.

Boğazdaki Gıcık Neden Olur?

Boğazda gıcığın birkaç sebebi olabilir. Öncelikle vücudu susuz bırakmak, boğazın hava alarak kurumasını ve mukoza tabakasının zarar görmesini kolaylaştırır. En sık karşılaşılan gıcık sebebi budur. Antidepresanlar ve aşırı kafein tüketimi de gıcığa sebebiyet verebilir.
Virüs kaynaklı hastalıklar beraberinde tahrişi getirir ve gıcığa neden olur. Özellikle bahar dönemlerinde görülen polen alerjileri gıcığı tetikler. Hiç bir şikâyet yokken hasta öksürüp boğazda karıncalanma hissediyor ise yüksek ihtimalle polen alerjileri yüzündendir.

Boğazdaki Gıcık Nasıl Geçer?

Bu gıcığı bitkisel tedaviler ile ortadan kaldırmak mümkündür. Boğaz gıcıklanması ve öksürük için doğal besinlerden ve şifalı bitkilerden faydalanılabilir. Ancak, geçmeyen gıcık ve öksürük için mutlaka bir hekime görünmekte fayda var.

  • Boğaz pastilleri tükürük salınımını artırarak boğazda koruyucu tabaka oluşturur, gıcık hissini azaltır. Gıcık hissi özellikle hastalık veya alerji yüzünden oluşmuş ise boğaz damla ve spreyleri kullanımı işinizi kolaylaştıracaktır.
  • Bir diğer çözüm, zencefil ve bal karışımını bir hafta boyunca düzenli tüketmektir. Uzmanlar bu tarifin uyumadan önce alınmasını uygun görüyor.
  • Tuzlu su gargarası da gıcığa iyi gelecektir. Bir su bardağı suya yarım yemek kaşığı tuz karıştırılıp gargara yapılabilir. Bunu yaparken tuzlu suyu yutmamaya özen göstermeliyiz.
  • Bir diğer mucize çözüm, zerdeçal ve süt karışımıdır. Bir bardak süte bir çay kaşığı zerdeçal karıştırılarak içilir ve boğazın yumuşaması sağlanır.

Bahsettiğimiz bu kürler, kronik öksürük, soğuk algınlığı ve sinüslerin temizlenmesi ve bağışıklığın güçlendirilmesi için de çok etkilidir. Küp şeker de emmek gıcığa iyi gelir. Başvurduğumuz bitkisel tedaviler işe yaramıyor ise hekim tarafından önerilen ilaçlar kullanılmaya başlanmalıdır. Aksi takdirde basit bir hastalık olarak gördüğümüz gıcık kronik faranjit‘e dönüşebilir. Bu hastalığı tedavi etmek gıcığa oranla daha zordur ve uzun bir süreç gerektirir. Gıcıktan korunmak için bol su içmeli, boğazı kuru bırakmamalı, soğuk almaktan kaçınmalı ve tütün ürünlerinden uzak durmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir