Generalsta Generalsta

GeneralstaNe İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Ara

Ana sayfa » Boğaz » Boğaz Şişmesine Ne İyi Gelir?

Boğaz Şişmesine Ne İyi Gelir?

Boğaz Şişmesine Ne İyi Gelir?

Özellikle kış aylarının gelmesiyle birlikte vücudumuzun direnci düşmekte ve bazı rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Bu rahatsızlıklardan bazıları soğuk algınlığı, grip, nezle, bademciklerin şişmesidir.  Bu rahatsızlıklar günlük yaşantımızı olumsuz etkilemektedir. Bazı durumlarda evlerimize hapsolmamıza, işten veya sosyal yaşantımızdan uzak kalmamıza sebep olur. Bu rahatsızlıkların en yaygın olanı boğaz şişmesi, yani bademciklerin şişmesidir. Bademcik şişmesi sadece kış aylarında değil, yaz aylarında da karşımıza çıkan bir rahatsızlıktır. Soğuk su içmek veya dondurma yemek bademcik şişmesine sebep olabilir. Bademcikler yetişkinlerden ziyade çocuklar için bazen çok kötü durumlar alabilir ve ilerleyen seviyelerde bademciklerin alınması gerekebilir.

Boğaz Şişmesine Ne İyi Gelir?-2

Boğaz Şişmesine Nedenleri – Sebepleri

Boğaz şişmesine neden olan sebepler arasında bakteri ve mikroplar yüzünden iltihaplanma yer almaktadır. Boğazın üst kısmında ve her iki yanında bulunan bademcikler geniz etiyle birlikte vücudumuzun önemli bir bağışıklık sistemi organıdır. Bu bademcikler, dışardan gelecek olan bakteri ve mikroplara karşı bir filtre işlevi görerek bu bakteri ve mikropların bizleri hasta etmesine engel olmaktadır. Vücudumuzun savunma sisteminin en önemli parçası olan antikor üretiminde önemli rol oynayan bademcikler, bakteri ve mikroplara karşı savaşan öncü birliklerdir. Vücudumuza bu bakteri ve mikropların fazla miktarda girmesiyle bademciklerimiz antikor üretimini arttırır ve bu artış bakterilerin etkisiyle bademciklerimizin şişmesine sebep olur. Bu duruma tıp dilinde tonsilit adı verilmektedir. Genel olarak 7 veya 10 gün içerisinde iyileşen bademcik şişmesi çocuklarda kronikleşirse bademciklerin alınmasına sebep olabilir.

Bademcik şişmesinin en önemli belirtileri; yutkunmada zorluk çekmek ki bademcikler şiştiği için boğazımızda bir tıkanmaya sebep olur ve bu da yutkunmayı zorlaştırmaktadır. Boğazı şişen birisi boğazlarında ağrı hissetmeye başlar. Bademciklerin şişmesiyle birlikte vücutta ateşlenme olur. Bunun sebebi vücudun bakterileri öldürmek için kendini korumaya almasındandır. Yüksek ateş önlemi alınması gereken bir olaydır ve özellikle küçük çocuklarda çok dikkatli olmak gerekir. Zira yüksek ateş bu durumlarda havale geçirmeye ve beyin hasarı oluşturmaya meyillidir. Kişi boğaz şişmesi ile birlikte vücudunda halsizlik ve yorgunluk hisseder. Boğazda oluşan bakteri ve mikroplar sebebi ile kişide ağız kokusuna sebep olabilmektedir. Bunların haricinde boynun her iki tarafında şişlikler meydana gelir ve bu etkiler birleşerek ses tellerini etkileyerek kişide ses kısılmasına neden olur.

Boğaz Şişmesine Ne İyi Gelir?-3

Boğaz Şişmesine Ne İyi Gelir?

Boğaz şişmesinin tedavisinde kişi bal-limon karışımı içebilir. Bu boğazlara en iyi gelen yöntemdir. Ayrıca süt, bademcik iltihabı üzerinde olumlu etki yapmaktadır. Bitkisel olarak zerdeçalın suda ılıtılıp suyun boğazda gargara yapılması da iyi bir çözüm olmakla beraber siyah turp bitkisinin suyu boğazlara iyi gelmektedir. Adaçayı ve ıhlamur çayı ise bu çözüm önerilerinin tatlı kısımlarından olup güven ile tüketilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir