Generalsta Generalsta

GeneralstaNe İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Ara

Ana sayfa » Boğaz » Boğaz İltihabı Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Boğaz İltihabı Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Boğaz İltihabı Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Boğaz iltihabı; genellikle griple görünen bu hastalık en sık mevsim geçişleri sırasında yayılır. Bakteriyel bir enfeksiyon sonucu yaşanan boğaz iltihabı 3 ile 5 gün önceden kendini belli edebilir. Tam anlamıyla açıklamak gerekirse; streptokok bakterilerinin bademciklere bulaşması olarak anlatılabilir. Buna genel olarak üst solunum yolu enfeksiyonu da denebilir. Bu bulaşıcı hastalık, temas yoluyla, hapşırma yoluyla, öksürme ve öpüşme yoluyla kolaylıkla başka birine geçebilir. Boğaz iltihabı sırasında boğazda yoğun bir ağrı görülebilir.

Boğaz İltihabına Ne İyi Gelir?

Bu boğaz iltihabını dindirecek bazı yöntemleri evinizde deneyip, uygulayabilirsiniz. Boğaz iltihabı için tedaviye başlamadan önce mikrobun türü belirlenmelidir. Bu şekilde doğru bir tedavi yolu seçilebilir. Örnek olarak eğer mikrop, boğazlarda normal olmayan bir yapı sorununa neden olduysa bir cerrah eli değmesi gerekir. Şimdi biraz evinizde boğazınızı yumuşatacak yöntemlerden bahsedelim. Örneğin ilk tavsiyemiz; bol bol sıvı tüketmeniz olacaktır. İçtiğiniz su sıcak olursa daha iyi verim alabilirsiniz. Bitkisel olarak ise bitki çaylarını deneyebilirsiniz. Bunlar arasında en iyi seçim papatya çayı olacaktır. Papatya çayı iltihabı azaltırken, ateşi düşürecektir. Ada çayı da bu aşamada önemli bir katkıda bulunacaktır. Bu bitkisel yolları uygularken aynı zamanda boğazınınız tahriş olmaması için sigara içmemeli ve hatta sigara içilen bir ortamda dumana bile maruz kalmamalısınız. Bu hastalığın tedavi sürecini uzatacaktır.

Boğaz İltihabı Nasıl Geçer?

Boğaz iltihabı sırasında boğazınızı zorlamayacak yumuşak besinler tüketmeli ayrıca bol bol çorba içmelisiniz. Bu da boğazınızı yumuşatacaktır. Baharat kullanmaya da bu süre boyunca ara vermeniz gerekir. Son olarak bir bal limon karışımı da size iyi gelebilir. Bunları uyguladığınız takdirde 4 ile 7 gün arasında bu sorundan kurtulabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir