Generalsta Generalsta

GeneralstaNe İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Ara

Ana sayfa » Boğaz » Boğaz Enfeksiyonuna Ne iyi Gelir?

Boğaz Enfeksiyonuna Ne iyi Gelir?

Boğaz Enfeksiyonuna Ne iyi Gelir?

Boğaz enfeksiyonu ve beraberinde karşılaşılan boğaz yanması, oldukça çok kişi tarafından görülen bir hastalıktır. Boğaz enfeksiyonu olma durumunda kişinin, boğazındaki yanma hissi yüzünden bir işle meşgul olurken dikkati dağılır, aklının orada kalmasına sebep olur ve kişiyi çok rahatsız eder. Boğaz enfeksiyonunun çok fazla nedeni olabilir fakat en yaygın nedenlerine üşütme, enfeksiyon ve reflü diyebiliriz. Boğaz enfeksiyonu çok sık görülür ve yani hemen hemen herkeste görülebilir. Boğaz enfeksiyonu genellikle üst solunum yollarında olan problemler yüzünden görülür. Bu enfeksiyon genellikle grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi nedenlerden meydana gelmişse ufak tedaviler ile boğaz yanması hafifletilebilir. Boğaz enfeksiyonu çoğunlukla bir hastalığın habercisi olur. Bu yüzden boğaz enfeksiyonu hissettiğiniz zaman doktora başvurmanızı tavsiye ediyoruz. Boğaz yolu ve üst solunum yolları enfeksiyonu, birtakım vücut asitleri gibi nedenlerden dolayı boğazda yanma oluşturabilir. Bakteriyel ve viral enfeksiyonlardan da boğazda enfeksiyon olabilir. Bunların dışında reflü, fazla sıcak, fazla acı yiyecek ve içecekler tüketmek de boğazda enfeksiyona sebep olabilir.

Boğaz Enfeksiyonuna Ne iyi Gelir?

Boğaz enfeksiyonuna sahipseniz öncelikli olarak sıvı tüketiminize oldukça dikkat etmelisiniz, bol sıvı tüketmelisiniz. Boğaz enfeksiyonu geçene kadar kuru ortamlardan ziyade daha nemli ortamlarda bulunmaya özen göstermelisiniz.

Boğaz Enfeksiyonu Nasıl Geçer?

Boğaz enfeksiyonunu tahrik edicek sigara dumanı ve tebeşir tozu gibi kokulu ortamlardan uzak durmalısınız. Çorba gibi yumuşak şekilde tüketilebilecek gıdaları tüketmelisiniz. Ek olarak bunlarla birlikte boğaz yanmanız geçene kadar günde 1 sefer tuzlu su ile gargara yapmak tedavi sürecinize yardımcı olacaktır.

Boğaz Enfeksiyonu Tedavisi

Boğaz enfeksiyonunu bitkisel ürünlerle de tedavi edebilirsiniz. Tabi ki önceliğinizin doktor kontrolünde olmasıdır. Fakat takviye olarak bu yöntemleride denemenizde herhangi bir sakıncası yoktur.
– İlk olarak meyan kökü çayı çok uzun yıllardan beri boğaz enfeksiyonu tedavisinde kullanılmaktadır. Çay halinde içebileceğiniz gibi gargara şeklinde de kullanabilirsiniz.
– Papatya çayı da diğer faydalarının yanında harika bir boğaz yanması gidericisidir.
– Okaliptus bitkisini çay olarak tüketebileceğiniz gibi, kaynar suya ekleyip çıkan buharı soluyabilirsiniz.

Boğazda enfeksiyon sıkıntısı uzun süredir devam ediyorsa hemen antibiyotiğe başvurulmamalı, alerjik olup olmadığını öğrenmek için test yaptırmalısınız. Doktor kontrolü dışında verilen ilaçlardan ve tedavilerden uzak durmalısınız. Bunlara dikkat ederek bu rahatsızlıktan kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir