Generalsta Generalsta

GeneralstaNe İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Ara

Ana sayfa » Boğaz » Boğaz Enfeksiyonu Nasıl Geçer?

Boğaz Enfeksiyonu Nasıl Geçer?

Boğaz Enfeksiyonu Nasıl Geçer?

Kişi eğer boğaz ağrısı yaşıyor ise akla gelebilecek ilk sebep Boğaz Enfeksiyonu‘dur. Bu kastettiğimiz mikrobik hastalıklardır. “Akut faranjitler”  denilen hastalıklar da bunların içindedir. Boğaz ağrısı tek başına kendini gösteren bir şey değildir. Boğaz yanması, ses kısılması, yutkunmada zorlanma, boğazda kuruluk şikayetleri de bu sorunla birlikte gelir. Bu ağrılar bir soğuk algınlığının başlangıcı olabilir. Ancak boğaz ağrısının başka sebepleri de olabilir; hava kirliliği, yüksek miktarda sigara kullanmak, kuru hava gibi tahriş edici nedenlerden de boğaz ağrısı oluşabilir. Boğaz ağrısı için tabi ki hızlıca doktora gitmek gereklidir ancak bir süreliğine bu ağrıyı evinizde durdurabilirsiniz.

Boğaz Enfeksiyonu Ne İyi Gelir?

Örneğin bir tutam acı biberi yarım bardak sıcak suyla karıştırıp günde birkaç kez gargara yapmak iyileşmeye yardım edebilir. Hasta olduğunuz süre boyunca normal çay yerine bitki çaylarını tercih etmeniz daha yararlı olacaktır. Örnek olarak kekik çayı, bal ve limon çayı, papatya çayı gibi sıvılar etkilidir. Boğaz ağrısı sırasında bol bol su tüketmek de iyi olacaktır. Sigara, kirli hava, tozlu ev ortamı boğazı tahriş edip, hastalığın uzamasına yol açabilir. Tuzlu su ile gargara yapmakta kesin bir çözüm olmasa da boğazı birkaç saat hafifletecektir. Yemek seçimlerinizde boğazınız hassas olduğunu düşünerek kolay yutulabilir gıdalar tüketmeye dikkat etmelisiniz. Midesi hassas olmayanlar için de sarımsak güzel bir alternatif olacaktır.

Boğaz Enfeksiyonu Nasıl Geçer?

Tüm bu çözüm yollarının dışında C vitamini de boğaz enfeksiyonunu iyileştirmeye yardım edebilir. Limon ve portakal önerilir. Boğazı ağrıyan bir kişi buna ek olarak yorgunluk, halsizlik, öksürük, ateş, sarı veya yeşil renkte balgam gibi belirtilerden bazılarını görürse hızlıca doktora gitmesinde fayda vardır. Doktorun önereceği antibiyotiği kullanmak tedavi sürecini oldukça hızlandıracağından hızlı ve mantıklı bir çözüm olacaktır. Son olarak da tüm hastalıkların çözümü olan nar, güçlü bir antioksidan görevi görüp boğaz ağrınızı da dindirmeye çok yardımcı olacaktır. Narın kabukları 15 dakika kaynatıldıktan sonra süzülüp çayı içilirse etkisini gösterecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir