Generalsta Generalsta

GeneralstaNe İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Ara

Ana sayfa » Boğaz » Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Özellikle kış aylarında ortaya çıkan bu rahatsızlık ciddiye alınmazsa bakteriyel enfeksiyona dönüşebilir. Boğaz yanması, ses kısılması, yutkunmada zorlanma, boğazda kuruluk şikâyetleri de bu sorunla birlikte gelir.

Boğaz Ağrısı Neden Olur?

Boğaz ağrıları genel olarak yeni başlamakta olan bir soğuk algınlığının başlangıcı olabilir. Ancak boğaz ağrısının bunun yanı sıra başka sebepleri de olabilir. Örneğin; hava kirliliği, yüksek miktarda sigara kullanmak, kuru hava gibi tahriş edici nedenlerden de boğaz ağrısı oluşabilir. Bazı önlemler alarak bunu durdurabiliriz.

Boğaz Ağrısı Ne İyi Gelir?

Boğaz ağrısını hafifletmek için uygulayabileceğimiz bazı uygulamalar bulunmaktadır. Bunlardan ilk tavsiyemiz ;
– Bir tutam acı biberi sıcak suyla birlikte karıştırıp günde 4-5 kez gargara yaparak boğaz ağrısını dindirebiliriz.
– Kekik çayı, papatya çayı, nane limon çayı, bal limon çayı gibi bitki çayları bu hastalık boyunca bolca tüketilmelidir.
– Bol bol ılık su tüketmek de boğaz ağrısına iyi gelecektir.

Boğaz Ağrısı İçin Ne Yapılmalı?

Boğaz ağrısı hissetmeye başladığımız andan itibaren sigaradan, kirli havadan, egzoz dumanlarından, fabrika ortamlarından, tozlu ev koşullarından uzak durmanız sizin yararınıza olacaktır. Aksi takdirde bu ortamlar boğazını daha da tahriş edip rahatsızlığınızı dahada arttırabilir. Boğaz ağrısı geçene kadar bu saydığığımız durumlara özellikle dikkat etmeliyiz.

Boğaz Ağrısı Nasıl geçer?

C vitamini içeren meyvelerin hepsi bu durumda olumlu etki gösterir. Ek olarak en önemli antioksidan olup, her türlü hastalığa iyi gelen nar, boğaz ağrısını da dindirebilir. Narın kabukları 15 dakika kaynatıldıktan sonra süzülüp çay şeklinde içilirse fayda sağlayacaktır. Tüm bu çözüm yollarının deneyen hasta hala düzelmediyse ya da boğaz ağrısına ek olarak öksürük, ateş, yorgunluk, halsizlik, sarı veya yeşil renkte balgam gibi belirtilerden bazılarını görüyorsa acilen doktora gidilmelidir. Doktorun vereceği ilaçları kullanarak bu doğal çözümlere devam eden hasta kısa sürede bu rahatsızlıktan kurtulabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir