Generalsta Generalsta

GeneralstaNe İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Ara

Ana sayfa » Boğaz » Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Bademcik şişmesi bademciklerde oluşan iltihaplanma ile meydana gelen bir hastalıktır. Bademcikler boğazımızda karşılıklı olarak iki adet bulunur. Antikor üretimi devamlıdır çünkü savunma mekanizmasıdır. Bademcik şişmesi mikrobik bir hastalık olduğundan dikkat edildiği sürece çözümü her zaman vardır. Fiziki muayeneleri oldukça kolaydır. Hastalık iltihaplanma sonucu oluşur ve kızarıklıklarla kendini belli eder. İltihaplanma arttıkça bu renk sarımsı ve daha sonra yeşilimsi bir renk alır.

Bademcik Şişmesi Belirtileri

Bademcik şişmesinin belirtilerine bakarsak bunlar boğazda ağrı yapması, ateşlenme, yutkunamama ve hatta yutamama durumu, kişinin kendini halsiz hissetmesi, ağızda kötü koku oluşumu, boyunun ön kısmında şişlikler olması gibi daha bir çok etmen sayabiliriz.

Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir?

Bu tür iltihaplanmalarda önce mikrobun türü tespit edilir. Sonra bu mikroba yönelik antibiyotik tedavisi uygulanır. Bademciklerin son evrede ameliyat edilmesi de söz konusu olabilir. Yapısal bozukluk olarak niteleyebileceğimiz bozukluklar meydana gelmişse bademcikler alınır. Bademcikler kendi işlevini yitirmiş ve eğer sürekli mikrop üretimine başlamışsa, soluk verme işlevini yavaş yavaş zorlamaya başlamışsa, kendine yakın diğer organlara zarar verecek seviyede iltihabı dağıtmışsa ameliyat zorunlu hale gelmiş demektir. Hasta eğer 18 yaşından büyükse bölgesel anestezi işlemi uygulanır. Eğer altındaysa genel dediğimiz anestezi şekli kullanılarak ameliyat yapılır. Ameliyat kesinlikle büyük riskler içermez.

Bademcik Şişmesi Nasıl Geçer?

Son yıllarda ortaya çıkan teknolojiyle bademcik şişmesine neden olan mikroplar etkisiz hale getirilmeye başlanmıştır. Bademciklerin en tehlikeli zamanının başkalaşım zamanını geçirdiği zaman olduğunu bilmenizi isteriz ve en ufak bir zarar dahi görse doktora gitmeniz sizin için temkinli bir yaklaşım olacaktır. Bu arada bademciklerin alınması vücudun savunma sistemini zayıflatma durumu göstermez bunun sebebi ise mikroplara karşı birden fazla savunma duvarı olmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir