Generalsta Generalsta

GeneralstaNe İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Ara

Ana sayfa » Cilt - Deri » Ayak Kaşıntısına Ne iyi Gelir? Nasıl Geçer?

Ayak Kaşıntısına Ne iyi Gelir? Nasıl Geçer?

Ayak Kaşıntısına Ne iyi Gelir? Nasıl Geçer?

Bazı iş ve meslek alanlarında bütün gün ayakta durmak zorunda kalınabiliyor. Uzun süreli ayakta durulması bazı hastalıkları tetikleyebilir. Bu hastalıklar ciddi olmasa bile günlük hayatımızı veya kişisel dinlenme zamanımızda bizleri etkilemektedir. Ayak kaşıntısı bunların başında gelmektedir.

Ayak Kaşıntısı Neden Olur?

Ayak kaşıntısının çevresel ve mikroskobik birçok sebebi bulunabilir. Bunlardan bazıları;

  • Uzun süreli ayakta durmak ayak kaşıntısına sebep olmaktadır.
  • Kötü ayakkabı seçimi de ayak kaşıntısının sebeplerinden birisidir. Kötü ayakkabı ile beraber ayakların havasız kalması ve terlemesi kaşıntılara sebep olur.
  • Sinek ve böcek gibi hayvanların ısırması gibi çevresel sorunlar ayak kaşıntısına örnek olarak gösterebilir.

Ciddi bir rahatsızlık olmaması ile birlikte ayak kaşıntısı insanı huzursuz ve rahatsız eden bir hastalıktır. İşten gelip tam uzandığınız zaman ayağınızın kaşınması veya yürürken ayağınızın kaşınması insanı bir hayli rahatsız eder ve zor duruma sokmaktadır.

Ayak kaşıntısı, kronik bir hastalık olmadığı için çevresel faktörlerin etkisi büyüktür. Bireylerin bazı gıdalara alerjik tepkiler vermesi de ayak kaşıntısını tetikler hale gelmektedir. Bunun dışında bazı hastalıkların yan etkisi olarak da ayak kaşıntısı görülebilmektedir. Ayak temizliğine önem vermemek ayaklarımızı yıkamamak da kaşıntıya sebep olmaktadır. Uzun süre ayakta durduysak muhakkak eve gelindiğinde veya gece yatmadan önce ayaklarımızı yıkamalıyız. Ayak sağlığına önem vermemek kaşıntıları arttıran faktörler arasındadır. Ruhsal sorunlar da ayak kaşıntısına etki eder. Sinirli, agresif yapıda insanlar da ayak kaşıntısı görülme ihtimali daha fazladır.

Ayak Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Ayak kaşıntısı görüldüğü durumlarda evde alınabilecek bazı tedbirler bulunmaktadır.

  • Havalandırması olan bir ayakkabı giymek,
  • Ayak sağlığına dikkat etmek,
  • Düzenli ayak yıkamak,
  • Günlük çorap değiştirmek,
  • Zorunda olmadıkça uzun süre ayakta durmamak bunların başında gelir.

Kaşıntının sebebine göre tıbbi müdahale gerekmektedir. Mantar sorunu veya sinek-böcek ısırması sonucunda bir kaşıntı oluştu ise doktora gitmek gerekir. Doktorun yapacağı tahliller sonucunda tedavi yöntemi belirlenir. Hastalığın nedenine göre tedaviler uygulanır. Krem tedavisi bunun başında gelmektedir. Eğer kaşıntının sebebi gıdalardan kaynaklı alerjik tepkiler ise bu gıdalardan uzak durulmalı ve tüketilmemelidir. Doktorunuzun tavsiyesi ile kullanacağınız kaşıntı kremleri ve ilaçları kaşıntınıza iyi gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir